Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Apple Pay’in üçüncü yılında mobil ödemeler hız kazanıyor

Apple Pay piyasaya sürülmesinin üçüncü yılını kutlarken ABD ve Avrupa’da mobil ödemelere adaptasyon oranı gitgide artıyor, ancak ACI Worldwide ve Aite’nin yeni raporuna göre Asya ve Latin Amerika hala bu konudaki liderliğini sürdürüyor.

20 ülkede 6000’den fazla kişinin üzerinde yapılan araştırmaya göre, 2014’te ABD’li tüketicilerin %6’sı akıllı telefonlarıyla ödeme yaparken bu oran %17’ye kadar yükseldi. Avrupa’da %25 ile akıllı telefonuyla en çok ödeme gerçekleştiren ülke İspanya. İspanya’yı sırasıyla %24 ile İtalya ve %23 ile İsveç takip ediyor. İngiltere’de ise bu oran sadece %14’te kalıyor.

Bunlara karşılık teknolojinin gerçekten başarılı olduğu, ekonomik açıdan daha az gelişmiş ülkelerde geleneksel kart altyapıları sıçrayışa geçti. Hindistan, Tayland ve Endonezya’da bulunan tüketicilerin %56’sı ödemelerini akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştiriyorlar. Bu arada ankete katılan İngilizlerin %37’si, Fransızların %40’ı ve Hollandalıların %28’si mobil üzerinden ödeme yaparken bankalarının kişisel bilgilerini koruyacağına güveniyorlar. Mobil cüzdan dolandırıcılığı ve yeni dolandırıcılık raporlarının artması ile geçtiğimiz yıla göre güven oranlarında düşüş gerçekleşti.

ACI’ın perakende bankacılık ve tüketici ödemelerinden sorumlu genel sekreteri Lu Zurawski, mobil cüzdanların yaklaşık üç yıl önce Apple Pay’ın lansmanının ardından popülerlik kazanmaya başladığını söyledi.

Kaynak: Finextra