Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Ödeme piyasasının değeri 2020’de 5 trilyon doları geçecek

Jupiter Research’in yayınladığı yeni bir rapora göre Visa ve Mastercard’ın dijital ödeme sistemlerindeki farklı gelişim stratejileri değeri 3.8 trilyon dolar ödeme piyasasının 2020’de 5 trilyonu aşmasına neden olacak.

Strategies for Payment Providers (Ödeme Sağlayıcıları için Stratejiler) isimli çalışmanın raporu Mastercard’ın kendi API tabanlı dijital cüzdanının yanı sıra Apple ve Samsung gibi oyuncuların üçüncü parti cüzdanları ile ortaklık geliştirdiğine dikkat çekiyor. Öte yandan Visa’nın tek tıklamayla oturum açma (Visa Checkout) gibi uygulamalar aracılığıyla çevrimiçi ödemelerde sürtüşmeyi azaltma girişimlerinin de ödeme piyasasına önemli bir katkı sağlayacağının altı çiziliyor.

Sınıfında en iyiler

Raporda sektörün geleceğine yönelik tahminlerin yanı sıra dijital ödeme ekosistemi içerisinde sınıfında lider oyunculara da yer verilmiş. Juniper’e göre kendi alanında başı çeken firmalar şöyle:

Dijital cüzdanlar: PayPal

PSP’ler (Ödeme Servis Sağlayıcıları): First Data

Telco Ödeme Sağlayıcıları: Vodafone

Raporda PayPal’ın HCE (Host Card Emulation) kullanarak mağazalarda NFC ödemelerini etkinleştirme kararının dijital cüzdan ekosisteminde bir ‘oyun değiştiren’ olabileceği belirtiliyor. Ayrıca First Data’nın 2016 yılında 90 milyon işlem yaptığı ve Vodofone’un ödeme teknolojileri adına Afrika’da yaptığı çalışmalara da dikkat çekiliyor.

Araştırma hakkında daha fazla detay için: JuniperResearch