Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

KFC’de gülümseyerek ödeme dönemi

Çin’in doğusundaki Hangzhou kentindeki bir KFC restoranı müşterilerine siparişlerini ödemeleri için yepyeni bir yöntem sunuyor: gülümseyerek ödeme.

Müşteriler Yum China Holdings’in sağladığı yüz tanıma sistemleri sayesinde KFC’deki ödemelerini gülümseyerek gerçekleştirebilecekler. Yum China başkanı Joey Wat, bu mağazanın yenilikleri benimsemeye hevesli, teknoloji meraklısı gençleri hedeflediğini söylüyor.

Hangzhou’daki bu mağazada kullanılan yüz tanıma teknolojisinin arkasında Alibaba’nın da finansal teknolojilerine destek sağlayan Ant Financial şirketi bulunuyor. Müşteriler gülümseyerek ödeme yapmak için önce Alibaba’nın ödeme servisi olan Alipay’in veri tabanında yüzlerini eşleştiriyorlar. Yüzler eşleştiğinde ise müşteriler telefon numaralarını girerek ödeme işlemini tamamlıyorlar. Bu da sistemde hile yapmak isteyenlere karşı bir önlem oluşturuyor.

Güvenlik üst düzey

Ant Financial’in biyometrik tanıma teknolojisinden sorumlu Jidon Chen, 3D kamera ve canlılık algılama algoritmasıysa birlikte çalışan gülümseyerek ödeme teknolojisinin, başkalarının fotoğrafları ya da videolarıyla ödeme yapmak isteyenleri engellemede bir sıkıntı yaratmayacağının altını çiziyor.

Yüz tanıma teknolojileriyle geliştirilen ödeme yöntemlerinin ne kadar pratik ya da ne kadar güvenilir olduğu tartışıla dursun, ilerleyen dönemlerde bu tarz sistemlerin yaygınlaşacağına kesin gözüyle bakılıyor.