Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Mastercard telefonları temassız ödeme terminallerine dönüştürüyor

For use in creating image-based Title and Divider slides within the official MasterCard Worldwide presentation template. For Corporate or B2B presentations.

Mastercard, Polonya’daki küçük işletmelerin yalnızca akıllı bir telefon ile temassız ödemeleri kabul edebildiği pilot bir uygulama hazırlıyor.

 

Sonbahardan itibaren denemeleri başlayacak olan proje kapsamında Polonya’nın dört bir yanında bulunan yüzlerce küçük işletmede cep telefonları temassız ödeme terminallerine dönüştürülecek. İlk etapta 50 Polonya Zlotisi’ne kadar ödemeler terminale dönüştürülen telefona kurulan özel bir uygulama kullanarak kabul edilecek.

Mastercard, bu projede “özel güvenlik ilkeleri” için Elavon, Mobeewave ve Polskie ePłatności ile birlikte çalıştığını açıkladı.

Polonya’da güçlü bir temassız ödeme pazarı var. Ancak Polonya Nakitsiz Ödemeler Geliştirme Vakfı tarafından yaptırılan yeni bir araştırmaya göre, girişimcilerin %36’sı termianellerin yüksek masraflardan dolayı kartlı veya mobil ödeme almayı terk ediyor veya hiç başlamıyor.

Elavon Ülke Müdürü Rafał Gołębiewski, “Bu tür yenilik süreçlerinin düzene girerek kullanılabilirliği artırabilinerek zaman ve maliyetleri düşürmesiyle küçük işletme ve tüketicilere faydalı olacağını belirtiyor.

Mastercard’ın bu adımı gelecekte temassız ödeme terminali (POS) üreticileri için bir tehdit de oluşturabilir.