Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Apple Çin’de WeChat Pay’i kabul etmeye başladı

Apple’ın China Money Network’e yaptığı açıklamaya göre artık Çin’deki iPhone ve iPad kullancıları App Store ve Apple Music’te ödeme yöntemi olarak WeChat Pay kullanabilecek.

Apple yaptığı açıklamada: “WeChat Pay’i Çin’deki kullanıcılarımıza favori uygulamalarında ya da Apple Music ürünlerde ödeme yöntemi olarak sunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Apple ekosistemi içerisindeki müşterilerimiz için basit ve kullanışlı ödeme yöntemleri sunmaya devam ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Aslına bakarsanız Apple’ın bu açıklamasının ardında firmanın kendi ödeme yöntemi Apple Pay’i Çin’e 2016 yılında getirmesi ve ilklerden biri olmasına rağmen önemli marketlerde başarısız olması yatıyor.

Analysys’in verilerine göre bu yılın ilk çeyreğinde AliPay Çin’deki mobil ödeme pazarının %53.7’sine sahipken WeChat Pay %39.51’lik payı elinde tutuyor. Apple Pay’de ise durumlar hiç iç açıcı değil. Geçen haftalarda Pekin’deki toplu taşıma mobil ödemelerini veto eden Apple, yaklaşık 20 ay önce Çin pazarına girmesine rağmen mobil ödeme piyasasından %1’lik paya bile sahip değil.

Aradaki buzlar eriyor

Bu sonuçlarla bağlantılı olarak Apple Pay’in Çin’de parlak bir geleceğe sahip olmadığı düşünülerek WeChat Pay’in kabul edilmesine karar verilmiş olabilir.

Apple bu yılın başlarında WeChat’in içindeki mini uygulama fonksiyonunun ekosistemi zedelediği gerekçesiyle reddetmişti. Nisan ayında da kullanıcıların WeChat üzerinden desteklemek istedikleri yazarlara nakit gönderme işlevini yasaklamıştı. Tüm bunlara rağmen Apple yavaş yavaş Çin’deki sosyal medya deviyle buzları eritiyor.

Kaynak: ChinaMoneyNetwork