Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Klarna, online ödeme sağlayıcısı Stripe ile ortak oldu

İsveçli e-faturalandırma servisi Klarna, ABD’deki faaliyetlerini büyütmek adına online ödeme sağlayıcısı Stripe ile ortaklık kuruyor.

Klarna’nın ABD’ye yönelik açılımına olumlu bir katkı sağlayacağı düşünülen ortaklıkta Stripe, arayüzü aracılığıyla Klarna’nın anında ödeme çözümünü müşterilere sunabilecek. Bu durum, 2015’te ABD’ye açılan İsveç şirketinin değerli bir gelir kaynağına göz kırptığı anlamına geliyor.

Şimdiye kadar kredi kartı olarak sadece Visa ve Mastercard seçeneklerini sunan Stripe, Klarna ile birlikte müşterilerinin taksitlendirme yapabilmesine de olanak sağlayacak.

Klarna geçen ay 250 milyon dolar yatırım alarak 2,5 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı. Şirket Amerika’da yaklaşık 2 milyon müşteriye sahip ve bünyesinde 60 çalışan barındırıyor.

Devler Stripe ile çalışıyor

İrlandalı kardeşler John ve Patrick Collison tarafından 2010 yılında kurulan Stripe ise uygulamalar ve web siteleri aracılığıyla lider ödeme sağlayıcılarından biri oldu. Saleforce, Lyft ve Amazon gibi şirketler online ödemelerinin bir kısmı ya da tamamı için Stripe’a güveniyor. Stripe kullanılarak gerçekleştirilen ödemeler geçen sene yaklaşık 20 milyar doları geçti.

Bir süre önce iki şirket arasındaki tökezleyen anlaşma teknik entegrasyondaki sıkıntıların çözülmesiyle tekrar rayına oturmuş görünüyor.