Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Walmart sesli alışveriş için Google ile ortaklığa gidiyor

Walmart, Google Assistant kullanarak mağazalarına sesli alışverişi entegre etmek istiyor. Google ile iş birliğine giden perakende devi bu hamlesiyle Amazon’la rekabet şansını artıracak.

Tüketiciler sanal asistan sayesinde yüz binlerce Walmart ürününü sadece sesli komutla satın alabilmenin yanında Walmart’ın kişisel tercihlerinizi daha önceki satın alma işlemlerinize dayanarak anlayan ve satın alma sıklıklarınızı bilen ‘Easy Reorder’ özelliğiyle Google’ın alışveriş hizmeti olan Google Express’i entegre bir şekilde kullanabilecekler.

google_express

Bununla bağlantılı olarak Google Express servisinin üyeliklerinde de indirime gidildi. Ayrıca servis artık müşterilerin siparişleri mağazanın minimum seviyesinin üstünde olduğu sürece 1 ile 3 günlük süre içerisinde ücretsiz teslimat sözü veriyor. Google Express Amerika’da Target, Costco, PetSmart, Staples, Toys R Us, Walgreens gibi firmalarla çalışıyor. Son iş birliğinden sonra bu devlerin arasına Walmart da katılacak.

Sesli alışverişin geleceği

Walmart online siparişlerin teslimatında kendi başının çaresine bakabildiği için bugüne kadar Google Express ile çalışmayı tercih etmedi. Hatta bu yıl müşterilerine, Amazon Prime’ın aksine herhangi bir üyeliğe gerek duymadan, 35 dolar ve üstü siparişler için 2 günde teslimat sözü vermişti; ancak Google Asistan entegrasyonu perakende devine yeni bir e-ticaret alanı sunuyor. Dolayısıyla firma Google’la sanal asistanın yanı sıra Google Express için de bir anlaşma yapmayı tercih etti.

Uzmanlar sesli alışverişin gelecekte perakende sektörünün temel taşı olacağını ön görüyor. Örneğin, RBC Sermaye Piyasası 2020’de Alexa’nın Amazon’a 10 milyar dolar kazandırabileceğini söylüyor. Görünen o ki Walmart da bu treni kaçırmak istemiyor.

Kaynak: TechCrunch