Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Gıda sektörü güvenlik için Blockchain'e yöneliyor

Costco, Walmart, Golden State Foods, Nestle, Unilever gibi gıda sektörünün devleri IBM ile partnerlik yaparak Blockchain teknolojisini kullanmaya hazırlanıyorlar.

Üreticiden tüketiciye kadar karmaşık bir tedarik zincirine sahip olan gıda sektörü Blockchainblockchain kullanarak şeffaflığı ve izlenebilirliği artırmayı planlıyor. Firmalar bu bağlamda son zamanlarda Blockchain alanında önemli projelere imza atan IBM ile ortak çalışacak. Bu işbirliğinin ve projenin arkasında yatan asıl fikir ise kripto para birimleriyle yaygınlaşan bu teknolojinin gıda endüstrisine nasıl bir fayda sağlayabileceğini görmek.

Blockchain teknolojisinin küresel gıda sisteminde şeffaflık adına yeni bir çığır açacağını düşünen Walmart Başkan Yardımcısı Frank Yiannas, ayrıca bunun diğer firmalarla güvenilir bir ağ üzerinden hızlı bir şekilde bilgi paylaşımı yapılmasına olanak sağlayacağını söylüyor.

IBM’in platformu gıda sektöründeki bu yeniliğin temelini oluşturacak. Bu teknolojiye yönelik uygulamalar geliştirmek için Linux Foundation’ın Hyperledger Fabric ve Hyperledger Composer sistemleri kullanılacak.

Kullanım alanları artıyor

Birçok büyük oyuncu işletmelerine Blockchain teknolojisini getirmek için çalışmalarını hızlandırıyor. Microsoft’un bu ayın başında Blockchain’i kurumsala hazır bir hale getirmek için başlattığı projesi ve IBM’in bu yılın başlarında yaptığı, işletmelerinin üçte birinin şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanının işlerine nasıl yarayacaklarını düşündüğünü ortaya koyan araştırması bu argümanı destekliyor. Ana işi teknoloji olan işletmelerin yanı sıra kargo, kümescilik ve kuyumculuk gibi sektörlerde de bu teknolojinin kullanıldığına rastlamak mümkün.

Kaynak: TechCrunch