Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Barclays Siri ile sesli ödeme hizmetini devreye soktu

Barclays, Apple’ın sanal asistanı Siri aracılığıyla müşterilerinin sesli ödeme yapmalarını sağlayan ilk İngiliz bankası haline gelecek.

siri

Barclays’in mobil bankacılık uygulamasını kullananlar, uygulamayı açmadan Siri entegrasyonuyla mevcut alıcılara ve rehberindeki kişilere ödemelerini yapabilecekler. Kullanıcı, Siri’ye “Barclays ile John’a 15 Sterlin öde” gibi bir talimat vererek ödemesini gerçekleştirebilecek. Ödemeler TouchID ile yüksek güvenlik şartları altında gerçekleşiyor. Bu teknoloji, müşterilerin birbirlerine temassız, kolay ve pratik bir şekilde para göndermesini sağlıyor.

Barclays müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırmak adına yeni teknolojiler geliştirmesiyle bilinen bir firma. Güvenliği artırmak ve sahtecilikle mücadele etmek için kullanılan sesli imza ve erişilebilirliği geliştirmek için tanıtılan konuşan ATM’ler bunun en büyük örnekleri olarak gösterilebilir.

İlk ATM’den bu yana 50 yıl

Barclays’in Müşteri Deneyimi Müdürü Raheel Ahmed, firmanın müşterilerine bankacılık yöntemlerini seçme imkânı vermek için yenilikçi ürünler ve hizmetler sunma konusunda köklü bir geçmişe sahip olduğunu söyledi. Kısa süre önce müşterilerin paralarına 7/24 erişebildikleri ilk ATM’in 50.yılını kutladıklarını söyleyen Ahmed, Siri entegrasyonunun da mobil bankacılık müşterilerine esneklik ve daha fazla seçenek sunmak için atılan bir adım olduğunu belirtti.

50 yıl önce Barclays’in ilk ATM’i yarattığını söyleyen İngiltere’nin Hazineden sorumlu Ekonomi Bakanı Steve Barclay, yarım yüzyıldır gelişmeyi sürdürdüklerini ve ödeme esnasında Siri’nin kullanılmasıyla İngiltere’deki bankacılık işlemlerinin daha kolay, hızlı ve esnek olacağını söyledi.

Barclays bu gelişmenin, Birleşik Krallık’ın tüketicilere sunduğu finansal teknolojiyi geliştirme konusunda ileri saflarda yer aldığının kanıtı olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Finextra