Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

İşletmenizde hediye kartı kabul etmeniz için 7 neden

Tüketiciler hediye kartlarını seviyorlar. 2018’de hediye kartı ile yapılan alışverişlerin toplam hacminin 160 milyar doları aşması bekleniyor. Eğer işletmenizde hediye kartı seçeneği sunmuyorsanız uzun vadedeki başarınızı baltalıyor olabilirsiniz.

Bu bağlamda işletmenizde hediye kartı kullanmanın sağlayacağı 7 faydayı sıraladık.

1 – Trafiği artırır 

Hediye kartlarının işletmenize daha fazla müşteri çekeceğine dair herhangi bir şüpheniz olmasın. Satın alınan her hediye kartı size en az iki müşteri kazandırıyor; hediye kartını satın alan ve kullanan.

Ek olarak First Data’nın verilerine göre hediye kartı kullanan tüketicilerin %10’undan fazlası kartı almadan önce o işletmeden ürün satın almamış. Aslına bakarsanız bu kulaktan kulağa reklamcılıktan çok daha etkili bir yöntem. Sadık müşterileriniz bir nevi size yeni müşteri kazandırmak için para ödüyorlar. Daha ne olsun?

2 – Daha fazla gelir sağlar

Trafiği arttırmanın yanı sıra hediye kartı kullanan müşterilerin fiyat konusunda daha geniş davrandıklarını söyleyebiliriz. Hediye kartları müşteriler tarafından genelde ‘bedava para’ ya da ‘indirim’ olarak değerlendiriliyor. Bu durum da müşterilerin genelde hediye kartının tutarından daha fazla para harcamasına neden oluyor. İstatistiklere göre hediye kartı kullanan tüketiciler hediye kartının tutarından %38 daha fazla harcama yapıyor. Bu da işletmeniz için daha fazla kazanç anlamına geliyor.

3 – Müşteri ilişkileri

Eğer hediye kartlarının tekrar yüklenebilmesi gibi iyi özelliklerle donatılmış bir hediye kartı sistemi sunuyorsanız müşterilerinizin iletişim bilgilerini ve satın alma davranışlarınızı takip edebilmeniz dahi mümkün. Bu verilerin analizi pazarlama stratejinizi iyileştirmek, gelecekteki satışları yükseltmek ve müşteriyle olan bağınızı artırmak için kullanılabilir. Ayrıca bu durum müşterilerinize her ziyarette, satın almada ve yeniden dolumda çeşitli ödüller vererek bir tür sadakat programı uygulamanıza da olanak sağlar.

4 – İade edilen ürünler azalır

Ürün iadeleri hem alıcı hem de satıcı için zahmetli olabiliyor. Özellikle satıcı için bu durum çoğunlukla ekstra maliyet anlamına geliyor. Hediye kartını satın alan kişi yakınına bir ürün hediye etmek yerine istediği ürünü seçebileceği bir kart hediye edince bu gibi durumlarda sık yaşanan ürün iade etme senaryolarının önüne geçilmiş oluyor.

5 – Nakit akışını hızlandırır

Hediye kartı satın alındığı anda bir ürün karşılığında satış yapmak için beklemenin aksine kart kullanılıncaya kadar nakit kasanıza girmiş olur. Bu ön ödemeler kira, bordro, envanter ve benzeri hizmet giderlerinin karşılanması için kullanılabilir.

6 – Rekabete yardımcı olur 

İnsanlar hediye kartlarını sunduğu kolaylıklar için tercih ediyorlar. Sunduğu ayrıcalıkların yanında özellikle birine hediye almayı unuttuğunuzda son dakika satın alımları için de oldukça kullanışlılar.

Büyük firmalar bunun farkında. Bugün Amazon, Olive Garden, AMC gibi yerlerden hediye kartınızı kullanarak 7/24 alışveriş yapabiliyorsunuz. Yerel bir işletme dahi olsanız müşterilere hediye kartı seçeneği sunmak bu devlerle rekabet etmenize yardımcı olacaktır.

7 – Sahteciliği azaltır

Güvenlik hem tüketiciler hem de işletmeler için oldukça önemli bir husus. Etrafta yüzlerce dolandırıcılık vakası varken hediye kartları kullanmak sahteciliğin zararını azaltabilir; çünkü kart sahibinin bilgilerinin çalınması ya da kartınızın kopyalanması gibi dertleriniz olmayacak.

Peki ya hediye kartlarını kredi kartıyla alırsak? Gibi bir soru gelebilir aklınıza. Bazı işletmeler hediye kartı için sadece nakit ya da banka kartı kabul ediyor. Kimileri ise tek seferde alınabilecek miktara sınır koyuyor. İsterseniz bu gibi çözümlere başvurabiliyorsunuz.

Kaynak: DUE