Tencent ödeme teknolojilerine yönelik yatırımlarını artıracak

Çinli sosyal medya ve mobil oyun şirketi Tencent, bulut hizmetleri, yapay zeka ve online ödeme teknolojilerine yönelik yatırımlarını artırmayı planlıyor.

tencentİkinci çeyrek mali sonuçlarını açıklayan Tencent, söz konusu bu 3 alana yönelik hamle yapmakta geciktiklerini kabullenirken yeni yatırımlarla birlikte bu alanlardaki payını artırmayı hedefliyor. Yapay zekaya yönelik yatırımlarında sabırlı olacaklarını söyleyen Tencent Başkanı Martin Lu, bu işin vakit alacağını ve kısa vadede doğrudan gelir beklemediklerini de sözlerine ekliyor. Yapay zekanın firmanın tüm birimlerine fayda sağlayacağını söyleyen Lu, özellikle reklamcılık ve FinTech alanının bundan daha fazla yararlanabileceğinin altını çiziyor.

Firmanın ikinci çeyrek mali sonuçları bir hayli olumlu. Mobil oyunlar, online ödemeler ve reklamcılık bu olumlu seyrin oluşmasında son derece etkili oldu. Wall Street beklentilerini aşan Tencent ikinci çeyrekte 18.23 milyar yuan ($2.72 milyar) kar açıkladı. Bu değer şirketin geçtiğimiz sene aynı dönemden %70 daha fazla kar ettiği anlamına geliyor. Şirketin gelirleri ise %59 artarak 56.6 milyar yuan’a ulaştı.

WeChat beklentileri karşılıyor

Çinli mobil kullanıcıların çevrimiçi en fazla vakit geçirdiği üçüncü uygulama olan mesajlaşma ve online ödeme platformu WeChat’e yönelik veriler de paylaşan Tencent, WeChat’in aylık aktif kullanıcı sayısının 963 milyona ulaşarak yeni bir rekor kırdığını açıkladı. WeChat’e entegre olan WeChat Pay, AliPay ile birlikte Çin’de fazla kullanılan ödeme hizmeti olarak dikkat çekiyor. Online ödeme piyasasında büyüme gözlenirken firma WeChat’in bu istatistiklerinden memnun. Uzmanlar yine de dijital ödeme piyasasındaki artan rekabeti işaret ederek bu alana yönelik yeni yatırımlar gerektiğini vurguluyor.

Kaynak: PYMNTS