Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

İngiltere’de temassız ödemeler yükselişte

Worldpay’den gelen yeni verilere göre İngiltere’de mobil temassız ödemelerin popülaritesi bir hayli arttı, artarak da devam edecek gibi görünüyor.

temassız kart macaristanWorldpay’in işlem verileri ülkede mobil temassız ödemelerin sadece 2017’nin ilk 6 ayında 370 milyon pound’a ulaştığını gösteriyor. Bu değer geçen yılki harcamalara oranla %336’lık büyük bir artış olduğu anlamına geliyor.

2015’te Apple Pay’in İngiltere’de piyasaya girmesinden beri ülkede mobil cihazlarla yapılan mağaza içi ödemelerde istikrarlı bir artış var; ancak Worldpay’e göre bu teknoloji son 12 ayda piyasada yaygın bir şekilde kabul görmeye başladı. Bunda ülkede 2016’da kullanıma sunulan Android Pay ve Samsung Pay’in de büyük bir etkisinin olduğu düşünüyor.

Londralılar 2017’de de harcamaların büyük bir kısmını mobil üzerinden gerçekleştiriyorlar. Mobil temassız ödemelerin en çok kullanıldığı yerler ise %55’lik oranla süpermarketler.

Mobille birlikte diğer temassız ödeme seçeneklerini de işin içine dahil edince temassız işlemlerin ülkedeki nakitsiz ödemelerin %38’ini oluşturduğunu görüyoruz. 2017’nin ilk 6 ayında yapılan temassız ödeme harcamaları 9 milyar pound değerine ulaşırken 2016 yılının tamamında bu değer 10 milyar civarında kalmıştı.

Kaynak: Finextra