Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Kartların internet alışverişlerinde kullanım süresi uzatıldı

16 Şubat tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından alınan ve 17 Ağustos 2017’de yürürlüğe girmesi beklenen, kredi kartlarının internet alışverişine kapatılmasıyla ilgili kararın süresi uzatıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından 16 Şubat 2017 tarihinde alınan ve 17 Ağustos 2017’de uygulanması beklenen 7052 sayılı karar çerçevesinde Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankaların, kart sahibinin aksi yönde açık talebinin olmadığı durumlarda, bireysel banka kartı ve kredi kartlarını yurt içindeki ve yurt dışındaki tüm elektronik ticaret işlemlerine kapatması talep edilmişti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben Anadolu Ajansına bir açıklama yaparak, banka kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinin talebinin alınması şartınına yönelik son tarihi uzattıklarını açıkladı.

Kararın yürürlüğe gireceği yeni tarih 31 Aralık 2017 olarak belirlendi.

Son dönemlerde sadece bankalar değil pek çok elektronik ticaret sitesi, Google ve Apple gibi mobil uygulama mağazalarına ve internet üzerinden çeşitli servislere sahip şirketler de tüketicilere banka ve kredi kartlarını internet kullanımına açmaları yönünde e-posta göndererek bildirimde bulunuyordu.

BDDK’nın aldığı süre uzatma kararı tüm çevreler tarafından olumlu bir adım olarak değerlendirildi.