Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

E-ticaret 2022’de perakendeciliğin yüzde 14’ünü oluşturacak

Araştırma şirketi Forrester’ın raporuna göre Batı Avrupa’daki e-ticaret 2022’de perakendeciliğin yaklaşık %14’ünü oluşturacak. Market ürünleri dahil edilmediğinde bu oran %20’ye kadar çıkıyor.

Batı Avrupa’daki e-ticaret sektörüne yönelik tahminlerini yayınlayan Forrester, önümüzdeki 5 yılda bölgedeki e-ticaretin yılda ortalama %11.3 büyüyeceğini öngörüyor. Online satış oranlarındaki en hızlı yükselişin ise İtalya ve İspanya bölgelerinde görülmesi bekleniyor.

Forrester'ın tahminleri...
Forrester’ın tahminleri…

Forrester’ın tahminlerine göre 2022’de bakkaliye dışındaki perakendecilik %20 oranında online satışlara kayacak. Araştırma şirketinin bakkaliye satışlarını ayrı tutması bu tarz ürünlerin 5 yıl sonra sadece %4.4’ünün online olarak satılacağını düşünmesinden kaynaklanıyor. Forrester yine de bu kategorinin önümüzdeki 5 yıl içinde en hızlı büyüyen kategorilerden birini olabileceğinin altını çiziyor.

Müzik, video, DVD, bilgisayar, bilet, kitap, yazılım, oyun ve oyuncak gibi kategoriler e-ticaretten en olumlu etkilenen kategoriler olmaya devam edecek. Bu alandaki satışların yarısından fazlası online mağazalar üzerinden yapılacak.

Forrester’ın Batı Avrupa’ya yönelik raporu böyleyken Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin Nisan 2016 tarihli raporuna göre Türkiye’deki perakende sektöründe e-ticaretin payı %2 seviyesinde. Bu oranın önümüzdeki 3-4 sene içerisinde %5 seviyesine çıkacağı öngörülüyor.

Kaynak: ThePaypers