Ukrayna kripto para birimlerine özel ATM

Ukrayna Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri için alım-satım işlemlerinin yapılabileceği 150 yeni ATM kurmayı planlıyor.

bitcoinatmKyivPost’a konuşan, Ukrayna merkezli KUNO Bitcoin Ajansı’nın kurucularından Mike Chobanyan, Ocak 2018’e kadar ülkede kripto para destekli 150 yeni ATM kurulacağını ve bunların 30 tanesinin de Ağustos ayı sonuna doğru çalışır durumda olacağını söyledi. İnsanlar bu ATM’lerden Ukrayna’nın resmi para birimi olan Grivna karşılığı Bitcoin, Ethereum, Waves, Golos ve diğer birçok kripto para birimlerinin alım-satım işlemlerini yapabilecek.

Dijital para birimlerinin gerçek paraya çevrilmesi çoğu ülkede olduğu gibi Ukrayna’da da birtakım sorunlar teşkil ediyor. Chobanyan’ın açıklamalarına göre girişimciler, Ukrayna’daki geleneksel bankacılık sisteminin çeşitli sıkıntılarını aşmak için kripto para destekleyen ATM’ler kurulmasını istiyorlar. Yeni ATM’lerin kripto para alım-satım işlemlerindeki mevcut zorlukları atlatmaya olanak tanıması, işletmelerin faaliyetlerini daha rahat gerçekleştirmesini sağlayacak.

Bitcoin Ukrayna’da 2014’ün başlarında öncü tüccarlar tarafından kabul görmeye başlamıştı. Ülkeye 2017’nin Nisan ayında ise Chobanyan tarafından ilk kripto para ATM’i getirilmişti. Ukrayna’da yoğun Bitcoin kullanıma karşın dijital para birimlerine yönelik herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor. Bu gelişmeler ilerleyen dönemlerde bu yasal düzenlemelerin de yapılmasını mecburi kılacak gibi görünüyor.

Kaynak: ReadWrite