Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Amazon dijital cüzdanı artık Hindistan'da

Amazon, dijital cüzdan servisi olan Amazon Pay’in ödeme hizmetini lisans işlemleri tamamlandıktan sonra Hindistan’da faaliyete sundu. Böylelikle Flipkart ve PhonePe gibi yerli dijital cüzdanlarla doğrudan rekabete girdi.

Amazon Pay ülkede daha önce Qwikcilver ile ortak çalışarak kullanıcılara hediye kartı seçeneği sunuyordu, şimdi ise tam teşekküllü bir dijital cüzdan hizmeti vermeye başladı.amazonwallet
Artık müşteriler Amazon Pay’e para yükledikleri zaman bu hediye kartı olarak gözükmeyecek, doğrudan cüzdan hesabına aktarılacak.

Amazon’dan konuya yönelik: “Müşterilerin ihtiyaçlarına hitap etmek, güvenilir ve kullanışlı bir ödeme tecrübesine sahip olmalarını sağlamak için yenilikler yapmaya odaklanıyoruz. Çeşitli dijital hediye ve ödeme çözümleri sunmak için Qwikcilver ile birlikte çalışmaya devam ederken RBI’dan (Hindistan Merkez Bankası) alınan PPI (prepaid payment instrument) lisansımızı da kullanıyoruz ” açıklaması yapıldı.

Banka kartı, kredi kartı ve internet bankacılığı ile yapılan ödemelerde kullanıcılar sık sık işlemin tamamlanması adına bankaların web sitelerine ya da üçüncü parti aracılara yönlendirildiği için yapılan ödemeler %30 oranında hatayla sonuçlanıyor. Cüzdan servisleriyle ise müşteriler iki aşamalı kimlik doğrulamaya gerek duymadan kolayca işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Hindistan’da düşük internet hızları ve zayıf bağlantılar nedeniyle çevrimiçi ödeme çözümleri internet şirketleri için oldukça büyük önem taşıyor. Amazon Pay’in de ülkede tam anlamıyla faaliyete girmesi birçok şirketi sevindirecektir.

Kaynak: TimesOfIndia