Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Brezilya’da e-ticaret hızla büyüyecek

Küresel ödeme çözümleri sunan Worldpay’a göre, Brezilya’da e-ticaretin önümüzdeki birkaç yıl içinde dört kattan daha büyük bir artış göstermesi bekleniyor.

A559F887-65EE-4248-A5A1-C6F4A1D9613A

Worldpay’in Latin Amerika Genel Müdürü Juan D’Antiochia, Brezilya’daki GSYİH içinde e-ticaretin %1,5 ila %2 arasında bir orana sahip olduğunu söyledi. D’Antiochia, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde bu dilimin yaklaşık %8.5 ile %9 arasında olduğunu ve Brezilya’nın akıllı telefonlar, geniş bant internet ve ödeme yöntemlerinde aldığı yol sayesinde bu değerlere hızla ulaşmaya hazır olduğunu belirtti. D’Antiochia, Brezilya pazarındaki ödeme çözümlerinin geleceğinin bu yönde gelişeceğinden emin olduğunun da altını çizdi.

Brezilya’da geçtiğimiz sene saatte 58.000’den fazla dijital alışveriş yapıldı. 2015’te tüketim %4.2 azalmasına rağmen, e-ticaret harcamaları %11 artış gösterdi. Visa Performance Solutions tarafından yapılan bir ankete göreyse Brezilya’da online siparişler geçen yıla kıyasla %38 büyüme gösterdi.

Çevrimiçi ödemeler, geleneksel ödemelerden farklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle daha karmaşık bir doğrulama sistemi gerektirir. Bu ihtiyacın Brezilya’daki ödeme çözümlerini de etkilediği görülüyor.

Örneğin; Brezilyalı FinTech girişimlerinden biri olan Konduto çevrimiçi bir mağaza veya mobil uygulamadaki kullanıcıların davranışlarını takip ederek dolandırıcılık olasılığını hesaplamak için topladığı verileri kullanıyor. Konduto, şu anda ayda 4 milyondan fazla işlemi kontrol ediyor ve bu yılın sonuna kadar bu rakamın 5 milyona ulaşması bekleniyor.

Bir diğer örnek ise Visa ve Banco Neon tarafından ortaklaşa geliştirilen e-ticaret odaklı bir çözüm. Neon müşterileri, sadece çevrimiçi ödemelerde kullanılabilen özel bir kart kullanabiliyor. Türkiye’deki sanal kart uygulmalarına benzeyen bu özel kart çözümü için geliştirilen güvenlik önlemlerinden birisi; kayıtlı müşterinin banka sisteminde bulunan fotoğrafı ile kartı kullanan kişinin selfie çekerek kimlik doğrulaması yapması. Bu yöntem, geleneksel alışverişte kullanılan çipli kartının parolasının yerini geçiyor, bu sayede müşterilerin bir parolayı ezberlemesine de gerek kalmıyor.

Gelişmekte olan ülkeler ligindeki Brezilya büyemekte olan e-ticaret pazarında kendi içinde yenilikçilik ve FinTech girişimleri ile ödeme teknolojileri alanında güzel adımlar atıyor. Ödeme teknolojileri sektörünün yakından takip etmesi gereken bir ülke olduğu kesin üstelik Samba’yı herkes sever.