Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Kripto para birimleriyle ödemeler yaygınlaşıyor

Overstock isimli Amerikan e-ticaret mağazası, Bitcoin’in yanına Bitcoin Cash, Etherium ve Litecoin ödeme desteklerini ekleyerek gelirlerini ikiye katladı.

overstock-earnings

Overstock, müşterilerine 2014’ten beri Bitcoin ile ödemeleri sunmaya başlayan ABD merkezli bir e-tcaret sitesi. Son olarak şirket aralarında Dash ve Monero’nun da bulunduğu kripto para birimlerini ödeme seçenekleri arasına entegre etmek için dijital kıymet borsası ShapeShift ile bir araya geldi. Sitenin kullanıcıları sipariş vermeden önce ödeme aşamasında kripto para birimleri ile ödeme yapmayı tercih edebilecek.

Kullanıcıların Bitcoin dışında bir kripto para birimi ile ödeme yapmayı tercih etmesi durumunda Overstock bu farklı birimleri Bitcoin’e dönüştürmek için ShapeShift’i aracı olarak kullanacak. Overstock CEO’su Patrick Byrne; Overstock’un müşterilerinin iletişim kurma tercihlerinde özgürlüğüne saygı duyduğunu ve bu yüzden kimliklerini gizli tutarak ödeme yapma seçeneklerinin savunucusu olduğunu belirtti. Byrne aynı zamanda şirketlerini kripto para birimlerinin benimseyicisi olarak niteledi.

Byrne birkaç yıldır hevesli bir Bitcoin ve Blockchain’in destekçisi olarak hareket ediyor. Byrne aynı zamanda Medici Ventures isimli bir Overstock iştiraki kurarak bu alandaki yeni girişimlere yatırım yapıyor ve teknolojinin gelişmesine destek sağlıyor.

Overstock’un attığı bu adımın henüz e-ticaret dünyasında bir geneleme yapmak için yeterli olduğunu belirtemeyiz ancak her geçen gün kripto para birimlerinin e-ticaret dünyasında karşılık bulması ile birlikte resmi makamların da bu alanda çeşitli düzenlemelere gitmesi kaçınılmaz görünüyor.

Kaynak: Finextra