Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Square’in pazarına yeni bir rakip geliyor

Shopify, yeni kart okuyucusuyla Square’in pazar payını hedef alıyor.

shopify_card_readerSquarebir bir kart okuyucusu ile akıllı telefon veya tabletleri kredi kartı ödemesi alan bir POS cihazına dönüştürdüğünden bu yana pek çok yeni fırsat yarattı. Bu yüzden pek fazla rekabet yaşamadan kısa sürede alanında lider hale geldi. Ancak bu durum Shopify’ın neredeyse her şeyi yapabilen kart okuyucusunun gelmesiyle değişiyor.

Tek şarj ile 400 veya 700 arası ödeme işlemini gerçekleştirebilen Shopify’ın kart okuyucusu Bluetooth ile akıllı telefon veya tabletlere bağlanıyor. Nisan ayından bu yana kullanıma sunulması planlanan Shopify Temmuz ayında yeni cihazı için ön siparişleri almaya başlanmıştı. Shopify’ın kart okuyucusu Apple’ın iOS 9 ve üstü işletim sistemi ile çalışabilen tüm cihazları ile uyumlu. Shopify kart okuyucusu Android tabanlı cihazlarında ise 4.4 ve üstü işletim sistemine sahip her cihazda sorunsuz olarak çalışabiliyor.

Square’in pazarına rakip olarak giren ilk şirket Shopify değildi. Intuit ve PayPal’in de benzer cihazları bulunuyor. Shopify’a katılan yeni perakendecilerin herhangi bir ücret ödemesi gerekmiyor ancak Shopify’ın kart okuyucusuna sahip olmak isteyenlerin 29 dolarlık bir bedel ödemeleri gerekecek. Shopify’ın bu alana adım atması güzel ancak Square’in bu alandaki uzun süreli deneyimi ve ardından PayPal gibi pekçok şirketin de dahil olmasıyla pazar kolayca pay alınabilecek bir alan değil.

Shopify’ın karşısında pek çok rakip bulunduğu için yeni kullanıcı edinmesi çok kolay görünmüyor. Bu yüzden Shopify’ın kart okuyucusu için başarı veya başarısızlık adına şu anda kesin bir kanıya varmak için oldukça erken.