Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Futbol maçlarına mobil giriş dönemi

Passolig sahipleri artık Passo Mobil uygulamasını kullanarak maçlara sadece cep telefonlarını kullanarak giriş yapabilecekler.

IMG_0727

Passo Mobil uygulamasıyla kullanıcılar, Passolig kart başvurusu, bilet transferi, maç bileti satın alma gibi işlemleri yapabilecek. Kullanıcılar hem iOS hem de Android cihazlarına indirdikleri Passo Mobil uygulaması ile maçlara giriş de yapabilecek. Uygulama ile taraftarlar, NFC teknolojisini destekleyen Android telefonlar ile bu teknolojiyi kullanarak, NFC desteği olmayan Android telefonlar ve farklı iPhone modelleri kullananlar ise QR kod ile maçlara giriş yapabilecek.

Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer: “Tüm kart ve biletleme ihtiyaçlarını tek bir mobil uygulama altında birleştirerek taraftarın hayatını kolaylaştırmayı hedefledik. Üç ay önce devreye alınan mobil uygulama ile taraftarlar; gişeden ya da internet üzerinden Passolig kartı alma gibi işlemlere ihtiyaç duymadan, yalnızca cep telefonlarına Passo Mobil uygulamasını indirerek; karta başvurma aşamasından, bilet almaya kadar tüm işlemlerini yapabiliyordu. Artık cep telefonunu okutarak maça girmeyi de akıllı telefonları üzerinden yapabilecekler” şeklinde konuştu.

Uygulamanın ayrıntılarını anlatan Passolig Genel Müdürü Ceyhun Kazancı ise 2017-2018 sezonuna yaklaşık üç milyon Passolig kart sahibi ile girdiklerini belirterek, 3 yıldır taraftarların 2 milyondan fazlasının başvurularını dijital kanallar üzerinden gerçekleştirdiğini ve 2017 yılında bu oranın yüzde 70 düzeyinde olduğunu söyledi. Bu başvuruların yüzde 50’sinin akıllı telefonlardan gerçekleştiğini söyleyen Kazancı, teknoloji çağında dijital olarak hayatı kolaylaştırmak gerektiğini 2016-2017 sezonunda Süper Lig ve TFF 1. Lig’de toplam 3 milyon 700 bin kişinin maç izlemek üzere turnikelerden geçtiğini söyledi.

Passo Mobil uygulamasının başladığı Mayıs ayından bu yana 165 bin kişi tarafından indirildiğini söyleyen Kazancı, indirenlerin yüzde 60’ının 18-35 yaş arasında, yüzde 52’si iOS, yüzde 48’i Android işletim sistemli cihazlar ile kullanıldığını ve en çok kullanılan illerin İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana olduğunu söyledi.

Passo Mobil uygulamasında yeni geliştirilen teknoloji ile bilet transferini saniyeler içerisinde gerçekleştirebilecek olan kullanıcılar; Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarının canlı sonuçlarını takip edebilmek gibi birçok özellikten de faydalanabilecek. Ayrıca uygulamayı yükleyen kullanıcılar, henüz satışa sunulmamış maç biletlerini de fikstür üzerinden takibe alarak, maç bileti satışa çıktığında bilgilendirilecek.