Temassız ödemelerin onuncu yılında büyüme sürüyor

İngiltere’de temassız kartların kullanıma sunulmasının onuncu yıldönümü kutlanıyor. Ülkenin en büyük bankalarından Barclays, önümüzdeki dört yıl içinde her on İngilizden yedisinin temassız ödeme kullanacağını ve temassız ödemelerin yüzde 300’den fazla artacağını öngörüyor.

IMG_0713Yapılan yeni bir araştırmaya göre her on İngiliz’in altısı temassız ödeme yapıyor ve %71’i, 12 ay öncesine nazaran daha sık temassız ödeme yapmayı seçtiklerini belirtiyor.

Barclaycard’ın Temassız Harcama Index’i tarafından da desteklenen verilere göre 30 sterline kadar turada yapılan harcamaların yarısından fazlası artık temassız ödeme yöntemleri kullanılarak yapılıyor.

İngiltere Perakende Konsorsiyumu tarafından toplanan verilere göre, temassız ödemelerde gerçekleşen artışla birlikte kartlı ödemelerdeki artışın ana etkenlerinden biri olan banka kartları, İngiltere’de bir numaralı ödeme yöntemi haline geldi.

Barclaycard raporda temassız ödemeleri kabul eden perakende satışlarda işlemlerin %30 oranında arttığını belirtirken, perkendecilerin yarısından fazlası harcama limitinin 30 sterline, %37’si 50 sterline ve beşte biri ise 100 sterline yükseltilmesini talep ediyor.

Şu anda temassız ödemeler için en çok süpermarketler bu teknolojiyi benimssemiş durumda, ancak İngiltere’deki perakendecilerin neredeyse yarısı hala temassız kabul etmiyor.

Barclaycard’ın verilerine göre şu anda perakende noktalarının sadece yüzde 40’ı temassız ödemeleri kabul ediyor ancak önümüzdeki beş yıl içinde bu oranın yüzde 100’e yükselmesi hedefleniyor.

Taslak: Finextra