Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Çin'in en akıllı kenti mobil ödemeyi seviyor

Farklı kriterlere göre Çin’in en akıllı kenti seçilen Beijing’de mobil ödeme ön plana çıkarken dışarı çıkanlar yanlarına 100 Yuan’dan daha az nakit alıyor.

IMG_1031

Çin’in teknoloji devi Tencent, Renmin Üniversitesi Finans Bölümü’ne bağlı Chongyang Enstitüsü ve Fransız pazar araştırma şirketi Ipsos tarafından hazırlanan yeni bir raporda; ulaşım, eğitim, alışveriş ve yiyecek dağıtımı gibi farklı endeksler baz alınarak Çin’deki kentlerin “akıllılık” seviyesi ölçüldü. Çin’in 324 kentinde yaşayan ve mobil ödeme kullanan 6.500’den fazla kişi araştırmaya katıldı.

Beijing, nakitsiz yaşam anlayışının yerleşmesi bakımından ilk sırada yer aldı. Beijing’i bu konuda Shenzhen, Guangzhou ve Shanghai izledi. Dongguan ve Foshan şehirleri de beklenmedik bir seviyeyi yakalayarak, sırasıyla altıncı ve onuncu sıraya yerleşip ilk onda yer aldı.

Rapora göre Çinlilerin yüzde 40’ı dışarı çıktıklarında 100 yuandan (yaklaşık 15 dolar) daha az nakit taşırken, yüzde 52’si ise aylık tüketimlerinin yalnızca yüzde 20’sinde nakit para kullanıyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 70’i, 100 yuan ile bir haftadan uzun süre yaşadıklarını, yüzde 84’ü de nakitsiz bir yaşam ile sadece telefonlarıyla dışarı çıkmanın “rahat” olduklarını belirtti.

Kaynak: Cri Online