Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Avustralya kartlı ödemelerde lider ülkelere katıldı

Ülkenin merkez bankası tarafından yayınlanan verilere göre, Avustralya’daki tüketiciler birincil yöntem olarak nakit yerine kartlı ödemeleri tercih ediyor.

IMG_0710

The Reserve Bank tarafından yapılan üç yıllık Tüketici Ödemeleri Anketi, 1500 katılımcının 17.000 gün boyunca bir haftalık harcamalarını kaydetti. Kartlar, 2016 anketinde en sık kullanılan ödeme araçlarıydı ve temassız ödeme işlemlerinin giderek artan popülaritesi nedeniyle ilk kez nakit ödemelerini geride bıraktı.

2013’te ödemelerin %47’sinde nakit ile gerçekleşirken %43’ü de kart ile gerçekleşti. Üç yılın ardından ise, kartlı ödemeler %52’ye ulaşırken, nakit ile yapılan ödemeler %37’ye geriledi.

Sonuçlarını yorumlayan Fintech Avustralya CEO’su Danielle Szetho, Avustralyalı tüketicileri dijitale olarak merakı, dijital satış noktaları ve temassız kart ödemelerinin Avustralya’da bulunmasından doğan bu sonucun şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Avustralya Rezerv Bankası, buna rağmen nakitin hala tüketici ödemelerinde önemli bir kısmını oluşturduğunu ve nüfusun bazı kesimleri tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığını belirtti. Fintech Avustralya, gelecekteki yenilikçiliğin temellerini atmak ve nakit akışını düşürmek için gelen Yeni Ödemeler Platformu’na olan inancını koyuyor.

Szetho, Avustralya Rezerv Bankası’nı Yeni Ödemeler Platformu altyapısının açık, şeffaf ve kolay edinilebilen protokoller olduğu konusunda sağlamalarını önerdiklerini ancak henüz bir karşılık almadıklarını söyledi. Szetho, Avustralya Hükümeti’ni, daha fazla müşteri erişimi sağlamak için reformlarını hızlandırmasını ve böylelikle yenilikçi yeni fintech ürün ve hizmetlerinin sayısını artırabilmesini ve tüketicilere işler için nasıl ödeme yaptıklarında daha fazla seçenek sunmalarını teşvik ettiklerini de belirtti.

Kaynak: Finextra