FinTech devleri gözünü Hindistan pazarına dikti

Hintli dijital ödeme şirketi Paytm ve Çinli FinTech şirketi Alibaba, Hindistan’ın lider online marketi Bigbasket için 200 milyon dolar değerinde hisse satın almayı planlıyor.

IMG_0712

Deal Street Asia’nın haberine göre iki dev FinTech şirketi, Bigbasket ile 60 günlük özel bir anlaşma imzaladı. Bu sürenin sonunda bu şirketler birlikte veya ayrı ayrı olarak Bigbasket’e yatırım yapabilecekler.

Hindistan’ın çevrimiçi market pazarının şu an 100 milyon doların altında bir değere sahip olduğu tahmin ediliyor, ancak 2020 yılına kadar bu tutarın 25 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Piyasaya bu kadar umut veren rakamlarla Paytm’den gelen bir yatırım e-ticaretteki konumunu güçlendirmesini sağlarken küresel bir güce dönüşen Alibaba bu yatırım hamlesiyle Amazon’a karşı gücünü arttırabilir.

Haziran ayında Amazon, Bigbasket’i satın almak için görüşmelerde bulunduğuna dair haberler basına yansımış ancak Bigbasket’in sözcüsü bu iddiayı yalanlamıştı. Bu gelişmenin ardından Amazon’un CEO’su Jeff Bezos önümüzdeki yıllarda Hindistan’da bulunan yerel oyuncularla rekabet etmek için 5 milyar dolar harcama taahhüdünde bulunmuştu.

Alibaba ve Paytm arasındaki bu ittifak, Hindistan’daki gıda perakendeciliğine 5 milyar dolar yatırım yapmayı düşünen Amazon’a karşı atılmış büyük bir adım olarak düşünülebilir.

Supermarket Grocery Supplies Pvt’ye ait olan Bigbasket, hizmetlerini yeni şehirlere yaymak için Mart ayında 150 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Şirket şu anda her ay beş milyon ziyaretçiye ulaşıyor ve bir milyon sipariş alıyor. Bigbasket 1.000’den fazla markaya ait 19.000’den fazla ürün sunuyor.

Kaynak: CryptoCoinsNews