Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

UniCredit anlık ödemelere hazırlanıyor

UniCredit, EBA Clearing’in RT1 gerçek zamanlı platformu üzerinden İtalya ve Almanya’daki müşterilerine anlık ödeme hizmetlerini getirmeye hazırlanıyor.

IMG_0989

İtalya merkezli UniCredit, kısa süre içinde testleri tamamlamayı ve Avrupa Ödemeler Konseyi’nin “Sepa Anında Kredi Transferi” (Sepa Instant Credit Transfer – SCT Inst) ile öngördüğü süreler doğrultusunda Kasım ayında hizmetlerini sunmayı hedefliyor.

UniCredit transfer işlemlerinden sorumlu uluslararası başkan yardımcısı Jan Kupfer, müşterilerine 365 gün 24 saat ödeme hizmeti sağlayarak tüm işlemlerin saniyeler içinde gerçekleşeceğini ve müşteri güvenini arttırmak için servislerini geliştireceklerini söyledi. Kupfer, yeni katma değerli hizmetlerin büyük kitleler tarafından benimsenmesinin müşterinin çıkarlarına uygun bir şekilde gelişmesiyle artacağını söyledi.

UniCredit, yılın her gün ve her saatinde ödeme işlemi sunan yeni EBA Clearing altyapısının geliştirilmesi ve etkinleştirilmesi için ortaklık sağlayan 39 finans kurumu arasında yer alıyor. EBA Clearing’in CEO’su Hays Littlejohn, 2018 yılında katılımcı sayısının 70’e yükselmesini beklediklerini söyledi.

UniCredit bu projeye büyük önem veriyor. Banka bu yeni yapı ile yüzlerce şubeyi kapatarak 1,1 milyar avro tasarruf sağlamayı hedefliyor. Bunun bir parçası olarak, dijitalleştirme faaliyetleri, çevrimiçi ve mobil merkezli hizmetlere geçişin geliştirilmesi ve mevcut çekirdek sistemlerin de güncellenmesi için 1,6 milyar avro IT yatırımı planlamış durumda.

Kaynak: Finextra