Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Mobil ödemelerde QR kodları standart hale gelebilir

Ödeme standartları çerçevesi EMVCo, mobil ödemeler için QR kod kullanımının standartlaştırılmasına yönelik olarak “EMVCo QR Code Specification for Payment Systems: Consumer-Presented Mode” adlı yazısını yayınladı.

qr_codeEMVCo, ödemeler için QR kod kullanımı ile ilgili nitelikleri sağlandığını ve bu amaçla QR kodun etkileşim noktası ile bir tüketici cihazında bir mobil uygulama arasında tek yönlü bir iletişim sağlayacak.

QR kodu ödemelerini uluslararası bir standart oluşturmak için yapılan bu hareket, EMVCo üyesi UnionPay tarafından yürütüldü ve EMVCo, yeni şartnameyi Çin’in ödeme standardının uluslararası hale gelmesi için yeni bir atılım olarak niteledi.

IMG_0656

Haziran 2016’da UnionPay, EMVCo’ya güvenli, birlikte çalışabilir ve açık bir QR kodu ödeme sistemi kurmasını önerdi. EMVCo, QR kodunun özelliklerini geliştirmek için bir çalışma grubu oluşturdu ve bir sonraki ay UnionPay’ı grup lideri olarak seçti. UnionPay, QR kod ödeme çözümleri geliştirme konusundaki Çin deneyimlerine dayanarak UnionPay QR Kodu Ödeme Şartnamesi’ne dayanarak grubun son teknik çözümü hazırlamasına öncülük etti.

UnionPay, Çin dışındaki pazarlarda QR kod ürün ve hizmetlerini tanıtımını hızlandıracak

Kaynak: NFCWorld