Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Ödeme devi Ingenico’dan büyük satın alma

Ingenico, 3 yaşındaki ödeme servisi Bambora’yı Nordic Capital’dan 1,5 milyar dolar karşılığında satın aldı.

iwe1Büyük İskandinav bankalardan birinin kullandığı platforma dayalı Bambora, şu anda 110.000 müşteriye hizmet veriyor ve işlem hacmini yılda 55 milyar EURO seviyesinde. Bu hacmin yüzde 70’inden fazlasını çevrimiçi ve mobil işlemler oluşturuyor.

70 pazarda uluslararası alanda 700 personele sahip şirket, 2017 yılının ilk altı ayında 15.000 yeni müşteri kazandı ve 2016 yılında yıllık 202 milyon Euro gelir elde etti.

Ingenico’nun bu satın alımı, Fransız grubun Worldpay’i satın almak için verdiği teklifin 15 ay sonrasında gerçekleşti. Öte yandan rakip İskandinav ödeme platform sağlayıcısı Nets de, sektörde tüketicilerin giderek daha çok kartlara ve mobil ödemelere döndüğü bir ortamda, satın alma için büyük şirketlerin teklif vermek istedikleri bir alternatif teşkil ediyor.

Ingenico Group’un Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Philippe Lazare, son yıllarda ticaretin gelecekteki gelişimini beklediklerini ve son yıllarda bütünleşik ödeme servislerine yönelik tekliflerini genişletme stratejisi izlendiğini söyledi. Bambora’nın devralımı ile ilgili konuşan Lazare, stratejik planlarında önemli bir kilometre taşını geride bıraktıklarını söyledi. Daha entegre bir kullanım deneyimi ve çok kanallı çözümler sunmak istediklerini söyleyen Lazare, müşteri odaklı yaklaşımlarını artıracak ve çevrimiçi ve mağaza içi konumlarını güçlendireceklerini söyledi.

Kaynak: Finextra