Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Hindistan, Bitcoin transferlerini denetleyebilir

Hindistan Yüksek Mahkemesi, merkez bankası ve hükümetten teröre finansman sağlanması ve kara para aklanmasına karşın Bitcoin transfer işlemlerinin kontrol edilmesini talep etti.

IMG_0617

Hindistan nakitsiz yaşama geçişte özellikle son yıllard aönemli adımlr atan bir ülke. Bununla birlikte ülkede Bitcoin gibi kripto para birimlerinin kullanım oranı da göz ardı edilemeyecek kadar hızlı yükseliyor.

Hindistan Yüksek Mahkemesi hükümet ve Hindistan Merkez Bankası’nın, aralarında Bitcoin’in de bulunduğu çeşitli sanal para birimlerine ait güvenlikle ilgili bütün konuların denetlenmesi için dört haftalık bir süre verdi. Mahkeme, teröre maddi destek sağlanması ve kara para aklama için dijital para birimleri kullanılmasını engellemek için iki kurumdan attıkları adımlarla ilgili bilgi talep ediyor.

Hindistan’da şu anda dijital para birimlerine bir çerçeve önermek ve yayınlamak üzere görevlendirilen hükümetlerarası komite aracılığıyla bu alandaki düzenleme çalışmaları devam ediyor.

Hindistan’ın maliye bakanı Bitcoin gibi sanal para birimlerinin risklerini incelemek ve tartışmak için Haziran ayı sonunda bakanlar arası bir toplantı gerçekleştirmişti.

Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin talep ettiği raporun bu ay içinde teslim edilmesi bekleniyor. Öte yandan Hintli makamların ve otoritelerin Bitcoin endüstrisini benimsemeye yönelik çalışmaları sebebiyle herhangi bir yasağın gelmesi beklenmiyor.

Kaynak: CryptoCoinsNews