Stripe’tan büyük işbirliği

25’ten fazla ülkeye çevrimiçi ödeme hizmeti sağlayan Stripe Alipay ve WeChat ile işbirliği yaptığını açıkladı.

IMG_0594

2010’da kurulan ABD’li ödeme hizmeti sağlayıcısı Stripe, Çinli kullanıcıların hizmetlerinden daha iyi faydalanabilmesi için Çin’in çevrimiçi ödeme işlemlerinde ağırlıklı olarak kullanılan WeChat Pay ve AliPay ile küresel bir işbirliği gerçekleştirdiğini ve Çinli kullanıcıların artık bu iki ödeme yöntemini de Stripe tarafından verilen ödeme servislerinde kullanabileceğini açıkladı.

Kullanıcı sayısı ve işlem hacmi nedeniyle Alipay ve WeChat Pay ile işbirliğine giden Stripe, bu hamlesiyle iki Çinli ödeme aracınının daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacak. Tencent’e bağlı olarak faaliyet gösteren WeChat Pay, Çinde 600 milyondan fazla kullanıcı ve 1,2 trilyon dolardan fazla ödeme hacmine sahip. Alibaba’nın ödeme sistemi olan Alipay’in ise 500 milyondan fazla kullanıcısı ve 1,7 trilyon dolar ödeme hacmi bulunuyor.

Çin merkezli WeChat Pay ve Alipay ülkenin en önemli iki çevrimiçi ödeme aracı ve ülkede gerçekleşen çevrimiçi ödemelerde yüzde 90’dan fazla pazar payına sahipler. Her iki şirket için de son zamanlarda sayıları giderek artan küresel anlaşmalar sayesinde hizmetlerinin sınırlarını Çin’in çok ötesine götürmek mümkün hale geliyor.

Kaynak: TechCrunch