Londra, temassız ödemeyle seyahati sevdi

Londra’nın taşımacılık operatörü Transport for London(TfL) son 12 ayda yapılan ödemelerin 31 milyondan fazlasının NFC ile gerçekleştiğini açıkladı.

IMG_0581

Londra toplu taşıma ağında gerçekleşen  tüm ödemelerin yüzde 40’ı artık temassız olarak gerçekleşiyor. 2016’da her on kişiden biri mobil cihazlarıyla ödeme yapıyordu. TfL şu ana kadar bir milyar ödemes için temassız seçeneklerin kullanıldığını söylerken, her gün ortalama iki milyon temassız ödeme ile gerçekleşen seyahatin bulunduğunu belirtti.

TfL, geçen yılın Eylül ayından beri müşterilerin bir saat içinde ikinci seyahatini ücretsiz yapmasını sağlayan “Hopper” adını verdikleri seçeneğin temassız ödemelerle gerçekleştiğini açıkladı.

TfL’in temassız ödeme sistemi Aralık 2012’de Londra’da toplu taşıma yapan otobüslerde başladı. Eylül 2014’te şehrin metro ve demiryolu taşımacılığına genişletildi. TfL, sistem hakkında müşterinin özel yolculuk geçmişine dayanarak otomatik olarak en iyi ücreti hesapladığını ve en düşük ücreti en kolay ve en uygun şekilde ödemesini sağladığını söyledi.

Tfl, geçen yılın Temmuz ayında Cubic Corporation ile 15 milyon Sterlin değerinde bir anlaşma kapsamında temassız bilet sistemini tüm dünyadaki diğer büyük şehirlere lisanslamaya başlamayı planladığını açıkladı.

TfL’nin baş teknoloji yetkilisi Shashi Verma, temassız ödemelerin Londra’daki seyahatler için seyahat bedelini tamamen değiştirdiğini ve Londra’nın ulaşım ağı üzerinde yapılan 2 milyondan fazla yolculuk görmenin harika olduğunu söyledi. Verma, Londra’yı ziyaret eden herkes için daha kolay hale getirmek için sistemi geliştirmeye ve genişletmeye kararlı olduklarını belirtti.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan; geçen yıl temassız ödeme kullanımındaki çarpıcı artışın meşgul Londralılar ve şehri ziyaret edenler için daha kolay ve daha rahat bir ödeme sunmasından dolayı mutluluk duyduklarını belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.