Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Fintech 250 listesinde iki Türk girişim yer aldı

Dünyaca ünlü araştırma CB Insights’ın FinTech sektörünün en iyilerini açıkladığı “The Fintech 250” adlı raporda bulunan listede, Türkiye’den iyzico ve Paraşüt yer alıyor.

fintech_anlasma-810x405Teknoloji ve finansal ihtiyaçları bir potada buluşturan FinTech sektörü, çağın ihtiyaçlarını yeniden belirliyor. Dünyada oldukça yaygınlaşan ve pek çok yeniliği anında tüketicilerle buluşturan FinTech sektörü, Türkiye’de de hız kesmeden faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye’de FinTech yatırımlarının miktarı, 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 175 büyüyerek 29 milyon dolara ulaşmıştı. Önümüzdeki yıllarda bu oranın daha yüksek olacağı öngörülüyor.

CB Insights tarafından yayınlanan küresel FinTech 250 listesine Türkiye’den iyzico ve Paraşüt adlı girişimler de yer almayı başardı. Kolay ve güvenli ödeme şirketi iyzico ve küçük ve orta ölçekli işletmeler için geliştirilen online ön muhasebe programı Paraşüt, listeye aday olan 23 ülkedeki 2000’den fazla şirketin önüne geçti. Listede yer alan şirketler web raporları, ortaklıkları, çalışan sayıları, pazar payları, finansal verileri ve yatırım durumları göz önünde bulundurularak seçildi.

iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu, FinTech sektörünün umut veren bir sektör olduğunu söyleyen Özbuğutlu, Türkiye’de dünyaya oranla yeni gelişen bir alan olsa da bankacılık sistemleri ve mobil işlemler, FinTech sektörüne ivme kazandırdığını söyledi. Ödeme çözümleri ile sektörün gelişimine katkıda bulunduklarını söyleyen Özbuğutlu, sektörde taşları yerinden oynatan startup’lar, yeni yatırımlar ve gelişen teknolojiler, fintech’in ilerleyen yıllarda daha da büyüyeceğini söyledi. Şirket olarak, dünyaca ünlü bir şirket tarafından bu denli önemli bir listede yer aldığımız için çok mutlu olduğunu belirten Özbuğutlu, tecrübelerinin Türkiye pazarında gelişmeye devam ettiğini ve bulundukları bölgeye bir ayak izi bırakmak adına çalıştıklarını söyledi.

Paraşüt Kurucu Ortağı Sean Yu, dünyaca ünlü bir danışmanlık şirketi olan CB Insights’ın hazırladığı, dünyada finansal servislerin çehresini değiştirecek 250 firmanın listelendiği bu raporda yer alan 2 Türk girişiminden biri olmaktan gurur duyduklarını belirtti. Başarılarının sırrının ne iş yapılırsa yapılsın, ekip olarak tutkulu insanları almaya özen göstermek olduğuna inandığını söyledi. Paraşüt olarak, girişimci ekip ruhunu güzel bir şekilde yakaladıklarını söyleyen Yu, hızla büyümeyi sürdürdüklerini; genç ve dinamik ekibiyle, KOBİ’lerin gelişmesine katkı sağlayacak çok güzel yeniliklere imza atmak ve böyle güzel projelerde yer alarak başarılarını taçlandırmak için var gücleriyle çalıştıklarını söyledi.