Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Alternatif ödeme yöntemleri havalı ama tüketiciler çekimser

Gelişmekte olan teknolojilere yönelik tüketici tutumları üzerine yapılan bir araştırmada hem ABD hem de Avrupalı ​​tüketicilerin çoğunun, satın alımların bedelini ödemek için parmak izi taramanın ‘havalı’ olduğunu düşünüyor.IMG_0541

RichRelevance’ın 3500 tüketici üzerindeki anketine göre ABD’nin en “havalı” teknolojileri arasında ses tanıma teknolojisi aracılığıyla sözel olarak arama ve alışveriş yapmak var. Ankete katılanların yüzde 46’sı sesli asistanlar üzerinden alışveriş ve ödeme yapmayı havalı olarak değerlendirirken yüzde 22’si de bu konudaki tutumlarını “çekimser” olarak değerlendirdi. Öte yandan katılımcıların yüzde 46’sı parmak izi ile ödemeyi havalı bulurken yüzde 34’ü bu konuda tutumlarını çekimser olarak değerlendirildi.

Ankette ABD’li tüketiciler için en çekimser kaldıkları yenilikçi teknolojilerin başında yüzde 69 ile yüz tanıma bulunuyor. Katılımcıların yüzde 18’i ise bu yöntemi havalı ve cazip olarak görüyor.

Şirketlerin, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını iyi bir şekilde anlaması için kullandığı yapay zekanın kullanılması katılımcıların yüzde 69’u tarafından çekimser yaklaştıkları bir alan. Katılımcıların sadece yüzde 15’i bu teknolojiyi çekici buluyor ve kullanmak istiyor.

Chatbot uygulamaları gibi gerçek kişiler yerine müşteri hizmetleri ile ilgili sorular için yapay zekanın kullanılmasına karşın tüketiciler yüzde 50 oranla mesafeli duruyorlar. Öte yandan katılımcıların sadece 23’ü bu teknolojiyi kullanmaktan çekinmiyor.

İngiltere ve Avrupa’daki tüketiciler, parmak izi okuma ve sesle tanıma özelliklerini en havalı beş teknoloji arasında görüyorlar. Temassız alışveriş için kullanılan bu alternatif teknolojiler Fransa’da yüzde 48, Almanya’da yüzde 44 ve İngiltere’de yüzde 40 oranında havalı olarak değerlendiriliyor.

RichRelevance, genel olarak ABD’li tüketicilerin yenilikçi teknolojiler noktasında Avrupalı’lardan daha çekimser olduğunu belirtiyor. Özellikle Fransızların yeni teknolojiler konusuna en çok rağbet gösteren ülke olduğunu söyleyen RichRelevance, Fransa’yı ingiltere ve Almanya’nın takip ettiğini açıkladı.

Kaynak: NFCWorld