İngiltere’de temassız ödemeler artık lider

Barclaycard’ın Temassız Harcama İndeksi raporuna göre İngiltere’de temassız ödemelerde gerçekleşen artış hız kesmeden devam ediyor.

IMG_0511Yayınlanan rapora göre mağaza içinde, temassız kartların üst ödeme limiti olan 30 sterlin ve altı tutarda gerçekleşen işlemlerin %51’i artık temassız olarak gerçekleşiyor. Bu durumun son yılda banka ve kredi kartıyla yapılan işlemlerinin iki katına çıkmasından dolayı gerçekleştiği düşünülüyor. Bu arada İngiliz Kart Birliği’ne göre mobil ödemelerde yaşanan %90’lık kullanım artışı temassız ödemelerden geri kalan boşluğu da kapatıyor.

Barclaycard mobil ödemeler direktörü Adam Herson, verilerin temassız harcamalara ilişkin büyümenin birkaç yılda arttığını gösterdiğini söyledi. Herson, temassız ödemeyi tercih edenlerin ve bu sayede uygun işlemlerin yarıdan fazlasının bu şekilde gerçekleştirildiğini gösterdiğini belirtti.

Eylül ayında Barclaycard’ın İngiltere’de temassız ödeme teknolojisini tanıtmasının onuncu yıl dönümü. Bu süre zarfında teknolojinin mobil ve giyilebilir ürünlerde kendini göstermesi ve hızlı dönüşüm aslında bir devrim niteliğinde oldu diyebiliriz. Temassız ödemeyle tüketiciler, akıllı telefonlarıyla alışverişlerini ve ödemelerine pratik bir şekilde yapmasına imkan sağlıyor.

Herson son olarak daha fazla yeniliğin yanında tüketici ve iş adamlarının benimsenmesinde sürekli bir artış ile birlikte 2017 yılında temassız harcamalar için bir rekor kıran başka bir yıl olmaya devam edeceğini de söyledi. Görünen o ki temassız ödemeler hızla büyümeye devam edecek.