Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Ödeme deneyimimiz tamamen değişecek mi?

1991 yılında sabit hatlar arasında gerçekleşen iletişimle ilgili ilk çalışmalarda görev yapmış Ian Pearson’ın, bu günlerde yenilikçi ve oldukça iddialı fikirleri var. 

consumerPearson, günümüzdeki gelişmeleri gözlemlediğinde, bu gelişmelerin yaşamımıza fazla bir etkisi olmadığını savunuyor. Bu gelişmelerin en başında da kredi kartlarının artık neredeyse her yerde kullanılabilir hale gelmesi olduğunu düşünüyor.

Temassız ödeme yöntemi bile Pearson’a göre aslında bir prosedürden ibaret. Kartımızı okuyucuya yaklaştırmak zorunda olduğumuzu hatırlatıyor. Öte yandan Pearson’ın ödeme teknolojisinin geleceği olarak gördüğü bir yöntem var. İnsanların ödeme süreçlerinden sadece mimiklerle veya birkaç kelimeyle kurtulabileceğini hayal ediyor. “Buyrun, 10 lira 99 kuruş değerindeki ödemem” dediğinizde elektronik cihazların sesinizi tanıyarak kimliğinizi tespit edebilmesi, Ian Pearson’ın en büyük ideali diyebiliriz.

Yapılan bir araştırmaya göre…

Son dönemlerde, bir İngiliz finans kuruluşunun yaptığı anket çalışması, insanların ödeme yöntemlerinin geleceği hakkında neler düşündüğünü ve hayal ettiğini bizlere yansıtıyor. Ankete 2 bin civarında tüketici katılmış ve ankette çıkan sonuçlar, önümüzdeki 20 yılda gerçekleşebilecek gelişmelerle ilgili fikirler veriyor.

İngiltere’de her 10 tüketicinin 6’sı, 2037 yılında mağazalarda parmak izi kullanarak ödeme yapabileceğimizi düşünüyor. Çıkan ikinci sonuç ise epey ilginç. Neredeyse her 4 kişiden biri, 20 sene sonra elimize yerleştirilen bir mikroçip sayesinde mağazalarda ödemelerin gerçekleşebileceğini hayal ediyor.

Ödeme sistemlerinin geleceği konusunda yenilikçi fikirlere inanan tüm bu insanların yanı sıra, bu tarz teknolojilerin en azından yakın gelecekte kredi kartlarının yerini dolduramayacağını düşünen insanların sayısı da epey fazla. Ankette, yüzde 57’lik bir orana sahipler ve tüm bunların 2037 yılına kadar asla gerçekleşmeyeceğini düşünüyorlar.