Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Zelle'nin kullanım alanı genişliyor

ABD’de mobil P2P ödeme sistemleri arasındaki rekabet kıyasıya sürerken; Zelle 30’dan fazla katılımcı finansal kurumun bankacılık uygulamalarında yer almaya başladı.

IMG_0453

Paranın hareket yönünü değiştirme iddiasındaki mobil uygulama Zelle, alıcının e-posta adresi veya cep telefon numarası ile kısa sürede para transferi yapmasını sağlıyor. Şimdiye kadar Bank of America, US Bank ve Wells Fargo ile Zello geçtiğimiz yıl rakibi Venmo’nun işlem hacminin iki katından fazla, toplam 55 milyon işlem sayısına ulaştı.

Önümüzdeki sene ise 86 milyon kullanıcı mobil bankacılık uygulamalarında “Zelle ile Para Gönder” sloganını görecek.

Zelle şu anda kredi sektörüne hizmet veren ödeme motorları ve ödeme motorları satıcıları ile ilişkiler kurarak programın kapsamını ülke genelindeki tüketici bankacılığı kurumlarına da genişletmeyi hedefliyor. Şimdilik anlaşmalı bankaların mobil uygulamaları içinde bir seçenek olarak sunulan Zelle, Mastercard ve Visa aracılığıyla sunulan bağımsız bir uygulama olarak da bu yılın ilerleyen zamanında kullanıma sunulacak.

Zelle’yi geliştiren Early Warning’in CEO’su Paul Finch, dağınık bir deneyimin tüketiciler için oldukça sinir bozucu olduğunu ve bankalar arasındaki para transferlerinde yaşanan zorlukların tutarsız deneyimler olarak görülebileceğini söylüyor. Zelle’nin milyonlarca banka müşterisini eş zamanlı P2P ödeme deneyimi arkasında birleştirdiğini söyleyen Finch, paranın hesaplar arasında herhangi bir sorun yaşanmadan kısa sürede aktarıldığını sözlerine ekliyor. Finch, son olarak Zelle’nin sunduğu özelliklerin çek ve nakit için uygun bir alternatif olacağını da belirtiyor.