Singapur robot danışmanların kurallarını belirliyor

Singapur Mali Otoritesi (The Monetary Authority of Singapore – MAS) ülkedeki dijital danışmanlık hizmetleri sağlanmasını kolaylaştırmak için bir öneri belgesi yayınladı.

singapur_robotSingapur’da verilecek dijital danışmanlık hizmetleri (robo-danışmanlık hizmetleri olarak da adlandırılıyor) için bir öneriler belgesi yayınlandı. Singapur Mali Otoritesi tarafından yayınlanan öneriler, dijital platformların benzersiz özelliklerini tanıyarak finans hizmetlerinde yeniliği desteklemeyi amaçlıyor.

Ülkede hali hazırda Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yasası (SFA) ve Finansal Danışmanlar Yasası (FAA) kapsamında düzenlenen finansal kurumlar zaten dijital danışmanlık hizmetleri sunabiliyor. Daha yakın zamanlarda, MAS, perakende yatırımcılara dijital danışmanlık hizmeti sunmak isteyen yeni kuruluşların bu alana girmesine destek vermek istiyor

Dijital danışma hizmetlerinin bulunması, yatırımcı seçimini düşük maliyetli yatırım tavsiyesine genişletecek. MAS, dijital danışmanlık hizmetleri sunan kuruluşların Singapur’da faaliyet göstermesini kolaylaştırmak için, lisanslama ve işletme gereksinimlerini hassaslaştırmayı düşünüyor.

İlk olarak, SFA kapsamında fon yöneticisi olarak çalışan dijital danışmanlar, belirli önlemleri yerine getirmek kaydıyla, sicil kayıt şartını yerine getirmemiş olsalar dahi, hizmetlerini perakende yatırımcılara sunabilirler. Bu önlemler şunları içerir:

Karmaşık olmayan varlıkların çeşitlendirilmiş portföyleri sunmak;
Fon yönetimi ve teknolojisinde ilgili toplu tecrübeye sahip kilit yönetici kadroya sahip olmak; ve
Dijital danışmanlık faaliyetini bir yıl içinde bağımsız bir denetimden geçirme.

İkinci olarak, FAA kapsamında finansal danışman olarak çalışan dijital danışmanlara, müşterilerine yatırım işlemlerini yürütmeleri (örneğin, ticaret siparişlerini aracı kurumlara iletmeleri) ve müşterilerinin yatırım portföylerini toplu yatırım planlamalarında, SFA kapsamında ek bir lisansa ihtiyaçları olmayacak Bu lisans muafiyeti, dijital olmayan danışmanlara da sunulacaktır.

Üçüncüsü, dijital danışmanlar, sınırlı bir müşteriye dayalı yetersiz tavsiyede bulunma riskini tatmin edici bir şekilde azaltabilecek olurlarsa, bir müşterinin mali durumu hakkında, gelir seviyesi ve mali taahhütler gibi tam bilgi paketi toplamak için FAA gereksiniminden muaf tutulmalarını isteyebilirler.

MAS, yeni iş modellerini kolaylaştırırken, bu faaliyetlerle ilişkili yeni teknoloji risklerini yönetmek için dijital danışma hizmetleri sağlayanlara ihtiyaç duyacak. Geleneksel finansal danışma hizmetlerinden farklı olarak, dijital danışmanlık hizmetlerinin sunumu, müşteri verilerini analiz etmek ve yatırım portföylerini önermek için algoritmalar ve çevrimiçi araçlara dayanıyor. Dijital danışmanlık araçları, hatalı algoritmalar ve siber tehditler gibi teknoloji risklerinden etkilenebileceğinden, MAS dijital danışmanlar tarafından kabul edilecek yönetişim ve yönetim gözetimine ilişkin beklentileri ortaya koymuştur; Buna, tasarımın düzenlenmesi için sağlam bir çerçeve koyma ihtiyacı, Izleme ve algoritmaların test edilmesi de dahil. Bu, sağlanan tavsiye niteliğini izlemek için yeterli yönetim kurulu ve üst yönetim gözetim ve uygunluk düzenlemeleri içeriyor.

Kaynak: Finextra