OCBC Bank, chatbot teknolojisini insan kaynakları için kullanıyor

OCBC BankSingapur merkezli OCBC Bank, teknolojiden tüm derinliğiyle yararlanmaya çalışıyor. Yeni bir uygulama geliştiren şirket, bu uygulamayı çalışanların da kullanmasını istiyor. İnsan kaynakları bazlı olan bu mobil uygulamada, çalışanlarla konuşabilen bir chatbot da tasarlanmış. Chatbot’un adı “buddy”. Çalışanlar chatbot’a, “Ne kadar tatilim kaldı?” veya “Zam talebimin sonucu ne oldu?” tarzında sorular sorabiliyorlar. Apple’ın insanımsı sanal asistanı Siri gibi gerçekçi diyalogların yaşanması hedeflenmiş. Bu uygulama ve chatbot beş kişilik bir ekibin iki aylık bir çalışmasının ürünü. Agile yöntemi ile tasarlanmış. Şirketin insan kaynakları bölümü de uygulamanın içeriğini oluştururken yardımcı olmuş.

OCBC Bank’in insan kaynakları bölüm başkanı Jason Ho, müşterileri için tasarladıkları uygulamalardan alınan iyi geri dönüşlerin, şirket içinde yaratılan bu uygulamanın kıvılcımını oluşturduğunu belirtti. Ayrıca hayatımızın her alanında var olan telefonlarımızın vazgeçilmez olduğunu hatırlatan Ho, buna paralel olarak İK uygulamasının modern dünyaya ve insanın yaşam tarzına uyumlu olmasının da çok önemli olduğunu söyledi.

İnsan kaynakları uygulamasının şimdilik sadece iOS tabanlı cihazlarda kullanabileceği belirtiliyor. Ancak yakın zamanda Android işletim sistemli cihazlara da gelmesi bekleniyor, şimdilik geliştirme aşamasındaymış.