İngiltere'de kartla ödeme nakiti geçecek

İngiltere’de temassız ödemelerin yaygınlaşmasıyla beraber kartla yapılan ödemelerin önümüzdeki dönemde nakit ödemeleri geride bırakacağı iddia edildi.

ingiltere_odemePayments UK tarafından yapılan araştırmaya göre İngiltere’de 2018 yılında en çok kullanılan ödeme yöntemi kart olacak. Nakitin ikinci sırada kalacağı düşünülen araştırmaya göre bunun en önemli sebebi temassız ödeme yöntemlerinin yaygınlaşması olacak.

Mayıs 2016’da, Payments UK, ülkenin ödeme alışkanlıklarındaki dönüşme noktasının 2021’de gerçekleşeceğini öngörmüştü. Ancak şimdi bunun önümüzdeki yıla kadar gerçekleşmesi bekleniyor.

Rakamlar bankamatik kartlarının İngiltere’de 2016 yılında 11.6 milyar kez kullanıldığını gösteriyor. Bu işlemlerin beşte birinden fazlası ise temassız olarak yapıldı. Geçen yıl nakit, 15.4 milyar ödemede kullanıldı. 2016’da ödemelerin beşte ikisi (yüzde 40’ı) nakit kullanarak yapıldı. 2018 yılına gelindiğinde 13.4 milyar banka kartı ödemesi öngörülüyor ve bunların üçte birinin temassız olması bekleniyor.

2018 yılında nakit yönteminin ise 13,3 milyar dolar tutarında ödemede kullanılması bekleniyor. Böylece İngiltere’de kartlı ödeme yöntemi ilk kez nakit ödemenin önüne geçecek.

Payments UK’ın baş ekonomisti Adrian Buckle, “Temassız ödemenin popülaritesi, bankamatik kartlarının, 2018 sonlarında Birleşik Krallık’ın en sık kullanılan ödeme yöntemi olarak kullanılmasını sağlayacak. Bu bizim öngörümüzün 3 yıl önce gerçekleşmesi anlamına geliyor” dedi.

Kaynak: Telegraph

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.