Alibaba Hong Kong pazarına giriş yaptı

Çinli ticaret devi Alibaba, sahibi olduğu Ant Financial üzerinden Hong Kong pazarında hizmet vermeye başladı.

alibaba_hongkongDünyanın en büyük elektronik ticaret firmalarından olan Alibaba, iştiraki Ant Financial’ın AlipayHK servisi ile Hong Kong pazarına giriş yaptı. Şirket bu hamlesiyle Hong Kong’un rekabetçi mobil ödemeler pazarındaki en yeni oyuncusu oldu.

AlipayHK olarak adlandırılan mobil cüzdan ve ödeme uygulamaları, Çinli muadili Alipay’a benziyor. Kayıtlı kullanıcılar mobil cüzdanlarına para yükleyebiliyor ve Watsons, Fortress gibi mağazalarda ve ParknShop gibi süpermarketlerde Hong Kong doları cinsinden ödeme yapabiliyor.

Kasiyerlerin, yalnızca kullanıcının AlipayHK uygulaması tarafından üretilen QR kodunu taraması yeterli oluyor ve tutar otomatik olarak cüzdandan düşülüyor. Ant Financial’dan yapılan açıklamaya göre, uygulama internet bağlantısı olmadan ödemelere izin veren dinamik QR kodları ürettiği için çevrimdışı olarak da kullanılabiliyor.

Ant Financial’ın rakibi Tencent de rekabette boş durmuyor. Şirket, Hong Kong’daki kullanıcıları için WeChat Cüzdan hizmetini kullanıma sundu ve kullanıcıdan kullanıcıya para transferi ya da ulaşım biletlerinin cep cüzdanında satın almasına izin verdi.

Apple ve Samsung gibi büyük teknoloji şirketleri son bir yıl içinde Hong Kong kullanıcıları için kendi mobil ödeme servislerini kullanıma sundular.

Kaynak: SCMP