Rusya Mir'i yaygınlaştırmak istiyor

Yaklaşık üç yıl önce kendi kredi kartı altapısı Mir’i duyuran Rusya, kartın yaygınlığını artıracak bir dizi adım atıyor.

rusya_mirKırım ile yaşanan sıkıntılardan sonra AB ve ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan Rusya, ABD merkezli ödeme sistemleri Visa ve Mastercard’ın alternatifi üzerinde çalışmaya başlamıştı. Rusya, o zamandan beri hizmetleri yeniden geliştirmek için Visa ve Mastercard ile anlaşmaya vardı. Ancak bir yandan da Mir olarak isimlendirilen ödeme altyapısını geliştirmeye başladı. Bu amaçla duyurulan ve Mir adı verilen ödeme altyapısı 2014 yılında kullanıma sunulmuştu.

Ancak konvansiyonel ödeme sistemlerinin yerine getirilmesi planlanan Mir yeteri kadar hızlı gelişemedi. Bu konuda yeni adımlar ise atılmaya başlandı. Devlet kontrolündeki Tass haber ajansı, Başkan Vladimir Putin, tüm devlet çalışanlarının 1 Temmuz 2018’e kadar ücretlerini yerli ödeme ağı Mir üzerinden almasını sağlayacak bir kanunu imzaladı. Benzer şekilde emekli aylıkları da 1 Temmuz 2020’den itibaren Mir kartları üzerinden verilecek.

Kanuna göre, 40 Milyon Ruble üzerindeki (530.000 £, 690.000 $) para transferi yapan tüm işletmelerin 1 Ekim 2017 tarihine kadar Mir kartlarını kabul etmesi gerektiği de belirtiliyor. Tass, 350’den fazla bankanın Mir’i kabul ettiğini ve işlem yapmaya hazır olduğunu belirtti. Haber ajansı ayrıca 5 milyondan fazla Mir kartın dolaşımda olduğunu ve 200 binden fazla Mir ATM’nin bulunduğunu da açıkladı.

Rus medyası ayrıca, Mir’in dünya çapında kabul görmesi için Mastercard ile görüşmelerde bulunulduğunu da belirtti. Ancak bu konuda şimdilik bir sonuç alınamadı. Mir, 2015 yılında da Maestro ile benzer bir anlaşma yapmış ancak şirketin dar erişimi alanı nedeniyle etkisi sınırlı olmuştu.

Kaynak: IbTimes