SoftBank Paytm'a 1.4 milyar dolar yatırım yapacak

İddialara göre Japonya merkezli telekomünikasyon şirketi SoftBank, Hindistanlı mobil ödeme teknoloji şirketi Paytm’e 1.4 milyar dolar yatırım yapacak.

softbank_yatirimCNCB’nin haberine göre SoftBank, mobil ödemeleri geliştirmek için Hindistan merkezli mobil ödeme servisi sağlayıcısı Paytm’e 1.4 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Paytm, Hindistan’ın en büyük dijital ödeme sağlayıcısı. Habere göre Paytm’in ana şirketi olan One97 Communications 2015 yılında 4.2 milyar dolar değerine ulaşmıştı. Ancak, son tahminlere göre, SoftBank olası yatırımından sonra son rakamın şirket değerinin 7 ila 9 milyar dolar arasında olacağı öngörülüyor.

Paytm, tüketicilere, kredi kartı penetrasyonunun düşük olduğu ve son zamanlarda nakit para ile yapılan ödemelerin karmaşıklaştığı 1 milyardan fazla kişinin bulunduğu bir ülkede, Alibaba’ya çok benzeyen bir mobil cüzdan çözümü sunuyor.

Geçen yılın Kasım ayında mobil ödemeler çözümü, Başbakan Narendra Modi’nin yolsuzlukları azaltmak için büyük para kağıtlarını takas etmesinin ardından müşterilerin cüzdanlarına eklenerek kullanıcı sayısını artırdı.

Paytm’ın destekçileri arasında Alibaba ve finansal kuruluşu AliPay, işlemci üretici Meditek ve SAIF Ortakları, Sapphire Venture, Silicon Valley Bank ve K2 Global gibi firmalar yer alıyor. Softbank, bir süredir Hindistan’ın yeni girişimlerine yatırım yapıyor.

Kaynak: CNBC