Alipay bisiklet paylaşımında da kullanılacak

Çinli mobil ödeme altyapı sağlayıcısı Alipay, ülkedeki 6 bisiklet paylaşım uygulaması ile entegre olarak hizmet vermeye başladı.

alipay_bisikletAliPay’ın 450 milyon kullanıcısı, artık her bir şirketin uygulamasını indirmek zorunda kalmadan, kendi mobil uygulaması üzerinden Bluegogo, Youon, Hellobike, funbike ve U-bicycle şirketlerinin bisiklet paylaşım servislerine erişebiliyor. Uygulama ile ödeme de yapılabiliyor.

Hizmet, şimdilik 50 şehirde ve ülkedeki bisiklet sayısının yarısına karşılık gelen yaklaşık 6 milyon bisikleti kapsayacak şekilde kullanıma sunuldu.

Bu ortaklık ise Mart ayında bisiklet paylaşım şirketi Mobike ile benzer bir anlaşma imzalayan mesajlaşma ve ödeme uygulaması olan WeChat’e karşı bir hamle olarak görülüyor. Alipay ve WeChat, çevrimdışı ödeme pazarını kazanmak için zorlu bir rekabette yer alıyor.

Pekin’de bir banka çalışanı olan Zhang Wentao, “Bu, akıllı telefonumda çok fazla yerden tasarruf sağlıyor ve hedeflenen bisikletleri aramak için zamanı azaltıyor, çünkü şu anda altı tür bisiklet seçebilirim” dedi. Wentao, şimdiden telefonundan üç bisiklet uygulamasını silmiş.

Ortaklık uyarınca Alipay, uygulaması aracılığıyla servise erişen her binici için sigorta hizmeti de sunacak.

Birçok kolej öğrencisi ve hatta Çin’deki profesyoneller kısa mesafeli seyahat için en sevilen ulaşım aracı olarak bisiklete geri dönüyor. Ülkede sonkullanıcılar için bisiklet kiralamalarını sağlamak için yeni girişimler başlatılıyor.

Pekin merkezli Analysys’in bir ulaşım analisti Zhang Xu, WeChat ve Alipay’in yaptığı bu ortaklıkların mobil ödeme servislerinin çevrimdışı kullanımını artıracağını umduğunu söyledi.

Kaynak: ChinaDaily