Hindistan'da nakit para kullanımı kaldırılabilir

Hindistan hükümetine yakın kaynaklara göre 2020 yılına kadar ülkede nakit para kullanımı gereksiz hale gelecek.

hindistan_atmHindistan’ın nakit üzerindeki baskısını takiben, kredi kartını hiç kullanmamış milyonlarca kişi mobil ödemelere geçerken, telefon uygulamalarını kredi kartı ya da banka kartı ile bankadan para çekmekten daha mantıklı görüyor.

Mobil para işlemlerinin değeri, Kasım ayında dolaşımdaki Hindistan nakit paralarının yüzde 86’sının geçersiz hale getirilmesinden bu yana iki katından daha fazla büyüdü. Kredi ve bankamatik kartlarıyla yapılanlar alışverişlerin sayısı düştü ve çek alımları da sorunlu hale geldi. Mobil ödemeler genel işlemlerin yalnızca küçük bir yüzdesini oluşturuyor ancak popülaritesi giderek artıyor.

Hükümetin ekonomik politika yapıcı organı olan NITI Aayog’un Başkanı Amitabh Kant, bu gidişle kart ve ATM’lerin 2020 yılına kadar gereksiz olabileceğini öngörüyor. Hindistan hükümeti, kağıt paranın kaldırılmasıyla birlikte, düzenlemeleri gevşeterek ve altyapı ekleyerek elektronik ödemeleri teşvik ediyor.

Mobil cüzdanlar, gelişen bazı pazarların sabit hatlı altyapıları atlayarak cep telefonlarını doğrudan kullanmaya devam ettikleri gibi ülkelerin bir sonraki sıçrama noktası olabilir. Daha fazla satıcı Hindistan’ın en büyük mobil ödeme şirketi olan Paytm’dan gelen ödemeleri, Hindistan’daki kredi kartlarını veya bankamatik kartlarını kabul etmekten önce kabul ediyor. Ülkede sadece 2,5 milyon kart tarama makinesi bulunurken 5 milyon tüccar akıllı telefonları aracılığıyla Paytm’i kabul ediyor.

Kaynak: MarketWatch