Samsung Pay Hong Kong'ta kullanıma sunuldu

Koreli teknoloji devi Samsung’un ödeme hizmeti olan Samsung Pay, Hong Kong’ta kullanılmaya başlandı.

samsung_pay_hongkongÖdeme altyapıları konusunda da rekabet içinde olan Samsung, Apple ve Google’ın sırasıyla Samsung Pay, Apple Pay ve Android Pay isimli hizmetleri bulunuyor. Her marka yeni işbirlikleriyle etki alanını geliştirmeye çalışıyor. Bunlardan biri de Samsung oldu. Firmadan yapılan açıklamaya göre Samsung Pay Hong Kong’ta da kullanılmaya başlandı.

Her ne kadar bazı analistler tarafından geç kalındığı eleştirisi yapılsa da Samsung, Apple Pay’in hizmete sunulmasından aylar sonra Hong Kong’ta kendi ödeme altyapısını da kullanır hale getirdi.

Yapılan açıklamada şirket, erken erişim programını başlattığını belirtti ve ilk etapta American Express, Citibank, Dah Sing Bank ve Standard Chartered kart sahiplerinin çevrimiçi Samsung Pay’a kaydolmalarına ve kredi kartlarını Samsung akıllı telefonlarına bağlamalarına izin verdi.

Şimdilik deneme aşamasında olan Samsung Pay’in yılın ikinci çeyreğinde tam anlamıyla kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Samsung’un Hong Kong’ta mobil ödeme pazarına girmesi, Android Pay ve Apple Pay gibi benzer servislerin piyasaya sürülmesinden aylar sonra gerçekleşti. Hong Kong’ta Apple Pay, Temmuz ayında, Android Pay ise Ekim ayında kullanıma sunulmuştu.

Hong Kong’ta Samsung Pay tarafından desteklenen akıllı telefon modelleri arasında Galaxy Note 5, Galaxy S7 Edge, Galaxy S8, Galaxy S8 +, Galaxy S7 ve Galaxy S6 Edge + bulunuyor.

Bu tür hizmetler, kullanıcıların kredi kartı bilgilerini akıllı telefonlarında depolamasına ve ödeme terminalinde NFC’ye sahip olmasa bile, satıcıların elektronik sinyalleri kullanarak işlemleri kablosuz olarak yapmalarını sağlayan manyetik güvenli aktarım teknolojisi aracılığıyla ödeme yapmasına izin veriyor.

Çinli teknoloji devi Tencent ve Alibaba’nın finansal kolu Ant Financial, şehirde kullanıcılara banka veya kredi kartlarını uygulamalara bağlamalarını ve kasiyerlerin ürettikleri bir QR kodunu taramasını sağlayarak ödemeleri çevrimdışı hale getirmelerini sağlayan WeChat Cüzdan ve AliPay’i da kullanıma sundu.

Kaynak: SCMP