DBS ve OCBC mobil ödemeler için QR kodu kullanacak

Singapur merkezli bankalar DBS ve OCBC, ulusal ödemeler işlemcisi Nets ile birlikte geliştirdikleri projede QR kodu kullanan mobil ödeme altyapısı kuruyorlar.

ocbcDBS ve OCBC bankalarının Nets işbirliği ile geliştirdikleri projede QR kodu tabanlı ödemeleri çevrimdışı mağazalarda kullanılacak. Önümüzdeki aylarda QR koduna dayalı ödemeler için 2000 Nets terminali etkinleşecek ve yıl sonuna kadar bu sayı 10 bine yükseltilecek.

Öte yandan DBS PayLah! uygulamasının kullanıcıları tesislerinde görüntüleyebilecekleri veya ödemeler için sosyal veya çevrimiçi kanallar vasıtasıyla başkalarına gönderebilecekleri QR kodlarını oluşturabilecek. OCBC Pay Anyone müşterileri önümüzdeki aylardan itibaren bir satıcının QR kodunu tarayabilecek ve bir karta ve PIN’e gerek kalmaksızın günde 1000 dolara kadar ödeme yapabilecek.

Singapur’da küçük dükkanlarda yapılan ödemelerin yüzde 80’den fazlasının nakit olduğu tahmin ediliyor.

DBS Bank Tüketici Bankacılığı Grubu Başkanı Jeremy Soo, “Singapur dünyanın en yoğun akıllı telefon penetrasyonlarından birine sahip ve anketler, burada tüketicilerin çoğunun mobil cihazlarıyla ödeme yapma konusuna açık olduğunu gösteriyor İhtiyacımız olan tek şey, sektöre kolayca uyum sağlayabilecek, satıcılar için uygulaması, tüketiciler için de kullanması kolay bir çözüm. DBS PayLah! QR kod ödeme çözümü tüm sorunları çözüyor ve Singapur’da nakitsiz ödeme hareketini sürdürecek iyi konumlandırılmış bir çözüm. Ayrıca ülkemizin Akıllı Bir Ulus Olma vizyonuna bir adım daha yaklaşıyoruz.”

Kaynak: Finextra