MasterCard Chatbot ile Facebook Messenger'dan sipariş alıyor

MasterCard, dijital cüzdanı Masterpass’ı Facebook Messenger’a entegre ederek tüketicilerin bu platform üzerinden çevrimiçi sipariş altyapısını hayata geçirdi.

mastercard_chatbot

Hizmete alınan altapı şimdilik geliştirme aşamasında ancak ABD’de Metro, Cheesecake Factory ve FreshDirect gibi gıda şirketleri için ödeme sistemi zaten bulunuyordu.

Ödeme işlemi, Messenger sohbet botu ile arama yapmayı ve seçenekler ile ilgili etkileşim kurmayı içeriyor. Kullanıcı, daha sonra teslimat yöntemi ve teslim yerini belirliyor. Ardından Masterpass yoluyla sipariş için ödemeyi onaylıyor.

MasterCard Messenger’da 1.2 milyar kullanıcıyla, tüketicilerin her işlem için kart bilgilerini girme zorunluluğunu ortadan kaldırarak çevrimiçi fast food satışlarını artıracağını umuyor. Bunun yerine, tüketiciler kart numaralarını ve diğer tanımlayıcı bilgileri dijital cüzdanlara yükleyip daha hızlı alışveriş yapmak için dijital cüzdanları kullanabilecekler.

Kullanıcıların hala her Masterpass işlemi için şifrelerini girmeleri gerektiği açıklandı. Bu nedenle sistem Apple Pay gibi biyometrik mobil ödeme sistemlerinin kullanım kolaylığına sahip değil. MasterCard’ın benzer bir çözüm üzerinde çalıştığı da gelen bigliler arasında.

MasterCard, ticari işlem botlarını, Ekim ayında açıklanan Facebook sohbet servisine de getirmeyi planlıyor. Kredi kartı şirketi, kullanıcıların hesaplarıyla ilgili sorular sorabileceği, satın alma geçmişine bakabilecekleri, harcama düzeylerini izleyebilecekleri, finansal yardım alabildiği ve daha birçok özelliği bulunan banka botlarına ilişkin planlarını da açıkladı.

Kaynak: MacRumors