Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Amazon Hindistan'daki pazar payını artırıyor

Quartz India’nın raporuna göre Amazon’un mobil uygulamasının Hindistan’daki kullanım oranı 2017 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 46 oranında arttı.

amazon

Quartz tarafından yorumlanan ve veri araştırma firması 7Park Data tarafından yapılan araştırmaya göre geçen ay Hindistan’da aylık mobil e-ticaret kullanıcılarının yüzde 30.3’ü Amazon uygulamasını kullandı. Ülkedeki en büyük online e-ticaret platformu olah Flipkart ise bu dönemde yüzde 30.7’lik payını korudu. Ortaya çıkan rakamlar Hindistan’a yoğun yatırım yapan Amazon’un Flipkart’ta mücadele etmek için artan bir tehdit olduğuna işaret ediyor.

Hindistan’daki mobil etkileşimin artması, Amazon için önemli bir etken. zira Flipkart ve Snapdeal online ticaret devlerinin trafiklerinin yüzde 80’ini web tabanlı etkileşimden geliyor.

Internet ve Mobil Birliği tarafından kısa bir süre önce yayınlanan bir ankete göre, çoğu Hindistanlı internet erişimi için mobil cihazlara bağımlı. Kentte yaşayanların yüzde 77’si ve kırsal alanda yaşayanların yüzde 92’si, bir mobil cihazın birincil internet erişim ihtiyacını sağladığını söylüyor. Dolayısıyla, mobil trafiği ve satışları çekme başarısı, Amazon’un bölgedeki hedefleri için hayati önem taşıyor.

E-ticaret devi, Hindistan’ın gelişmekte olan e-ticaret sektöründe son zamanlarda organik büyümeyi sürdürmek için mücadele eden Flipkart’ın rekabetini de artırdı. Flipkart’ın mobil katılımdaki düşüşü, özellikle tekil alıcılarının Amazon’daki yüzde 113 büyümeyle karşılaştırıldığında sadece yüzde 11 büyüdüğü için rahatsız edici bir işarettir 7Park Data’nın çalışmasına göre. Flipkart geçtiğimiz günlerde, Kickstart satışlarında büyümeye yardım etmek için eBay’nin Hindistan işini satın aldı. Bu arada şirket, Amazon ve Alibaba destekli Paytm E-ticaretinden artan rekabetin önüne geçmek için yeni fonlar sağladı ve satıcılara yönelik komisyonları düşürdü.

Amazon Hindistan’a 5 milyar dolar para yatırma sözü veriyor ve bu sözünün arkasında duruyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, bölgedeki e-ticaret oyuncuları hala önemli pazar engelleri ile karşı karşıya. Hindistan’daki lojistik, ülkenin güncel olmayan ulaşım altyapısı nedeniyle firmalar için büyük bir endişe kaynağı. Buna ek olarak, ödeme altapısı kullanmayan büyük bir nüfus, Hintli tüketicilerin büyük bir bölümünün çevrimiçi ödemeler yapmasını engelliyor.

Amazon, teslimat sürelerinin hızlandırılmasına yardımcı olmak için Hindistan’daki yeni merkezlerine yoğun bir şekilde yatırım yaparak lojistik sorunun üstesinden gelmeye çalışıyor. Firma geçtiğimiz günlerde çevrimiçi ödemeleri kolaylaştırmak için Hindistan’da dijital cüzdan lisansı aldı. Amazon bu zorlukların üstesinden gelebilirse Flipkart’ın pazardaki lider konumunu ortadan kaldırabilir.

Kaynak: BusinessInsider