Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Hindistan'da mobil ödemeler parmak iziyle yapılacak

Hindistan’da devlet parmak izi ödeme imkanı sağlayan Bhim-Aadhaar Pay uygulaması kullanıma sundu.

bhim

Ülkenin Başbakanı Narendra Modi, Aadhaar kimlik sistemini destekleme programı kapsamında başparmak izi ile ödeme imkanı sağlayan Bhim-Aadhaar Pay uygulaması tanıttı.

Başbakan, Telekom Bakanı Ravi Shankar Prasad ve ekibini ‘Dijital Hindistan’ için sağlam bir ekosistem kurma çabalarından ötürü övdü ve yeni teknoloji patentleri almasını istedi. Modi, Afrikalı liderlere bu ülkelerdeki süreçleri Hindistan’da da kurmalarına yardımcı olup olmadığını sordu.

Modi, “Prasad’ı ve ekibini, ülkemizin vatandaşları için sağlam, güvenli ve kullanıcı dostu bir dijital ekosistem sağlamak için dünya genelinde gerçekleşen teknolojileri ve yenilikleri en iyi şekilde takip etme çabaları nedeniyle tebrik ederim. “Bhim-Aadhaar, önümüzdeki günlerde dünya çapında tanınmış üniversiteler için bir vaka çalışması olacak ve dünyadaki bir ekonomik devrimin temelini oluşturacak. Ravi Shankar Prasad’ı bu girişimin patentli olmasını sağlamaya çalışıyorum. Tüm dünya bu modelin kendi ülkelerinde çoğaltılmasını dört gözle bekliyor” şeklinde konuştu.

Prasad ise uygulamanın “şeffaflık ve dürüstlüğü” artıracağını söyledi. Başbakan Modi, altı ay boyunca 495 Rupi crore’luk bir harcama ile Bhim uygulaması için nakit geri ödeme ve bonus için iki farklı teşvik planını da duyurdu. Bhim uygulamasını kullananların, katılan her kişi için 10 Rupi tutarında bir para iadesi alacağını söyledi. “Eğer günde 20 kişiye davet ederseniz, 200 Rupi kazanabilirsiniz” diye ekledi. Bhim uygulamasının ticaret arayüzü olan Bhim-Aadhaar Pay, biyometrik okuyucuya sahip akıllı bir telefon yardımı ile biyometrik verileri (parmak izi veya iris tarayıcıları) kullanarak dijital ödeme imkanı sunacak.

Yeni uygulama ile dijital bir ödeme yapmak için kullanıcıların akıllı telefonlara, internete, bankamatik kartına veya kredi kartlarına erişmesine gerek kalmayacak. Bunlara ek olarak 27 büyük bankanın yanı sıra Bhim-Aadhaar’ı kullanarak ödeme kabul etmeye başlayacak olan 7.15 bin ticaret noktası bulunuyor.

Hindistan ödeme teknoloji konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Ülkede daha önce telefon numarası ile ödeme ve kendi ödeme sistemini kurma gibi adımlar atılmıştı.

Kaynak: TimesofIndia