Pazar alışverişinin cep telefonuyla yapıldığı ülke

Telefonunuzla kahve alabiliyor ya da otomobilinizin deposunu doldurabiliyorsunuz. Peki ya semt pazarında da kullanmak ister miydiniz?

Mobil ödeme kullanımının artması için iki öncelikli koşuldan biri olan “kullanım yerlerinin yaygınlaşması” gereksinimi Çin için gerçekleşmişe benziyor. Pek çok ülkede gördüğümüzün aksine belirli zincir mağazalar ya da belirli yaş gruplarıyla sınırlı kalmayan bu durum, yakın gelecekte diğer ülkelerin de geleceği yeri göstermesi açısından önemli.

Tencent-1_article_main_imageNikkei Asian Review’de Yu Nakamura imzasıyla yayınlanan bir habere göre, Çin’de mobil ödeme kolaylığı semt pazarlarına bile inmiş durumda. Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden Tencent Group’un mobil ödeme platformu WeChat Pay için yapılan bir haberde yansıyan bu durum, 40’lı yaşlardaki bir kadının “Bu kolaylığa çok alıştık, artık Çin’de nakit paraya ihtiyacımız yok” yorumuyla verilmiş. Haberde yer alan kadın pazarda sebze ve balık alırken ödemelerin tümünü akıllı telefonu ile gerçekleştiriyor. Yöntem ise basit, uygulamayı açıp tezgahtaki 2 boyutlu barkodu okutun ve saniyeler içinde ödemeyi yapın. Belki de çantanızdan cüzdanınızı çıkartmanızdan bile daha kısa sürede.

WeChat’i bir mesajlaşma uygulaması olarak konumlandıran ve zaman içinde mobil ödeme entegrasyonu da sunan Tencent yöneticileri şu sıralar oldukça mutlu olsa gerek. Açıklanan verilere göre WeChat’in 900 milyon kadar kullanıcısı var. Ama daha önemlisi, bu kesimin 830 milyonu, ilk olarak 2014 yılında duyurulan WeChat Pay’i aktif olarak kullanıyor.

Mobil ödeme kültürü Çin’de öylesine yayılmış durumda ki, semt pazarı bunlardan yalnızca biri. Taksiler, marketler, restoranlar hatta berberlerde bile mobil ödemeyi kullanabiliyorsunuz. Çin’de ulaşılan bu oranlar kuşkusuz diğer tüm ülkelerin ilgisini çekiyor.

Türkiye açısından düşündüğümüzde ise akla semt pazarlarındaki kimi tezgahlarda uzun yıllardır gördüğümüz POS cihazları geliyor. Bu cihazların mobil ödeme uyumlu hale gelmesi çok da zor olmasa gerek.

Görsel: Nikkei Asian Review