Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Mobil ödemenin biyometrik güvenlik önlemleri

Bugüne kadar çoğunlukla parmak izi, kısmen de iris tanıma ile gerçekleşen ödeme güvenliği önlemleri yeni seçeneklerle artıyor.

Akıllı telefonunuzdaki mobil uygulama ödemesi sizden çeşitli güvenlik önlemleri almanızı isteyebilir. Bunlar bugüne kadar parmak iziniz ya da şu sıralar kimi banka şubelerine girişte kullanılmaya başlanan iris tanıma sistemleriydi. Hindistan’ın tüm ülke halkının iris kaydını almaya başlamasıyla bu yöntemin daha fazla kullanıcıya erişeceğini de söylemek mümkün.

biometric-capabilityAncak bu tip biyometrik güvenlik sistemleri sadece parmak izimiz ya da gözümüzdeki iris tabakasından ibaret değil. Durum böyle olunca güvenilirliği yükseltmek adına farklı alternatifler de gün yüzüne çıkmaya başladı. PaymentSource tarafından hazırlanan habere göre yedi farklı biyometrik güvenlik önlemi mobil ödeme dünyasının genişliğini artırabilir. İşte yeni ödeme güvenliği uzuvlarımız:

Damar izi kontrolü: Bir bileklik, damar izinizi tarayıp ödemeyi yapan kişinin gerçekten siz olduğunuzu tespit edebiliyor. Ödemenin yapıldığı bilgisinin ardından kullanıcı bilekliğin tokasını kapayarak izinsiz başka alışverişler yapılmasının önüne geçebiliyor.

Yüz tanıma: Samsung’un yeni S8 modelinde karşımıza çıkacak olan bu teknoloji Samsung Pay ile entegre olarak çalışacak ve ödeme sırasında kullanıcının kimliğini doğrulama işlevi üstlenecek. Samsung’un bu sistemi iris tarama, parmak izi okuyucu ile birlikte kullanacağı iddialar arasında. Cihazın 29 Mart’taki tanıtımında durum resmiyete kavuşacak.

İris tarama: Haberin başında verdiğimiz iris tanıma teknolojisinin hızla yaygınlaşması bekleniyor. Sistem burada ödeme için kullanılan cihazın kamerası ile gözünüzün bir fotoğrafını çekmesi ve ilk kayıt sırasındaki verilerle eşleşme mantığıyla çalışıyor.

Parmak izi ile kombinasyon: Daha yüksek güvenlik standartları isteyenler için farklı biyometrik güvenlik önlemlerini bir arada kullanma opsiyonu da sunulmakta. Bu yöntemde parmak izi ile beş farklı biyometrik güvenlik önlemi bir arada kullanılabiliyor. İlk olarak New York merkezli Hypr tarafından duyurulan bu sistem ile satın alınacak ürün ya da hizmetin bedeline göre farklı kombinasyonlar seçilebiliyor.

Banka işletmelerinde sahteciliğe karşı ek güvenlik: Biyometrik güvenlik sistemleri elbette sadece mobil ödemeler için geçerli değil. Örneğin NuData Security tarafından sunulan çözüm, biyometrik önlemleri bankalara oturum açma, hesap oluşturma, şifre sıfırlama ve fatura ödemelerinde kullanabilme olanağı sunuyor.

Islak parmakla imza atmak: Parmak izi okuyucular için en yaygın sorunlardan biri, tarayıcının nemli ya da ıslak bir parmağı okumakta zorluk çekmesi. Bu sorunu ortadan kaldırmak için BioConnect isimli bir firmayla çalışan Visa, kullanıcıların biyometrik kimlik doğrulamasını farklı koşullarda da yerine getirebilen bir sistem geliştirmiş durumda. Bu yöntemde parmak izi kullanılamıyorsa kullanıcı ses tanıma teknolojilerini bir güvenlik alternatifi olarak da kullanabiliyor.

Gülümseyin, ödeme yapıyorsunuz: Bugün bazı bankaların mobil şubelerine girişte kullanılan “selfie ile tanıma” metodu konu ödeme onayı olduğunda da kullanılabiliyor. Mastercard’ın Selfie Pay olarak anılan Identity Check teknolojisi, 3D Secure altyapısıyla entegre olarak çalışarak selfie ya da ‘özçekim’ bir ödeme yöntemi haline getirebiliyor. Çekilen her bir selfie tek kullanımlık bir şifre oluşturuyor.